Strona głównaZdrowieChcesz o siebie zadbać, musisz dobrze sypiać. 13 ciekawych faktów na temat snu

Chcesz o siebie zadbać, musisz dobrze sypiać. 13 ciekawych faktów na temat snu

Wszyscy dobrze wiemy, że odpowiedni sen jest bardzo ważnym elementem dbania o siebie i ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Sprawdź, jak dokładnie odpoczynek oddziałuje na nasz organizm i czego jeszcze nie wiesz o śnie.
 1. Dobry sen nie oznacza jedynie tego, że jest się wypoczętym - od niego zależy cały zestaw mechanizmów, które przekładają się na stan organizmu. Od jakości i długości odpoczynku zależy m. in. praca serca, waga, poziom zdolności umysłowych, czy poziom .
 2. Sen jest kluczowy dla codziennego funkcjonowania i to nie tylko dla ludzi, choć u różnych gtunków różnie się to rozkłada. Człowiek przesypia przeciętnie 1/3 swojego życia, nietoperz 83 proc., żyrafa jedynie 8 proc., a kot - 2/3 życia.
 3. 41 proc. ludzi sypia w pozycji embrionalnej, 8 proc. śpi na plecach, a 7 proc. na brzuchu.
 4. Jak fundamentalny dla nas jest sen, świadczy choćby to, że ludzie umrą z powodu jego braku znacznie wcześniej niż z głodu. W przypadku pozbawienia snu śmierć następuje w ciągu około 10 dni, ale w przypadku braku pożywienia - w ciągu około kilku tygodni.
 5. Aż 40 proc. dorosłych ludzi doświadcza w ciągu roku jakiejś formy .
 6. dotyczy czterech na dziesięciu mężczyzn i trzy na dziesięć kobiet.
 7. Jesli zasypisz w czasie krótszym niż pięć minut, oznacza to, że doświadczasz niedoboru snu. Przeciętnie zasypianie zajmuje 10 do 15 minut, jeśli następuje szybciej, jesteś przemęczony/a.
 8. Jeżeli nie śpisz przez co najmniej 17 godzin z rzędu, zaczynasz doświadczać objawów pozbawienia snu, które są podobne do symptomów doznawanych przez osoby mające 0,5 promila alkoholu we krwi.
 9. Sny 12 proc. ludzi są czarno-białe.
 10. Większość rodziców traci w pierwszym roku po urodzeniu się pierwszego dziecka od 400 do 750 godzin snu.
 11. Rekord najdłuższego okresu bez snu wynosi 264,4 godz.
 12. Ogólnie rzecz ujmując, regularne ćwiczenia ułatwiają zasypianie. Jednak sporadyczna aktywność fizyczna lub wysiłek przed pójściem spać sprawią, że trudniej jest zasnąć.
 13. Człowiek jest jedynym ssakiem, który z własnej woli przesuwa czas udania się na spoczynek.

© yuriyzhuravov - Fotolia.com

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Akademia Pełni Życia
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • eGospodarka.pl
 • Hospicja.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X