Strona głównaZdrowieBłonnik wspomaga pracę jelit i odchudzanie

Błonnik wspomaga pracę jelit i odchudzanie

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzienne spożywanie błonnika na poziomie 20-40 gramów. Gwarantuje to prawidłową pracę jelit, przewodu pokarmowego oraz wspomaga odchudzanie. Tymczasem Polacy borykają się z zaparciami i zbędnymi kilogramami, spożywając nawet 4 razy mniej błonnika.
Błonnik wspomaga pracę jelit i odchudzanie [© DURIS Guillaume - Fotolia.com] Regulujące właściwości błonnika biorą się z nietrawienia go przez organizm człowieka. Dzięki temu:
- pomaga w rozwoju naturalnej, korzystnej dla człowieka, mikroflory jelitowej,
- wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn oraz obniża poziom cholesterolu,
- reguluje pracę jelit, przyspieszając wydalanie niestrawionych resztek,
- niweluje zaparcia.

Błonnik słynie z właściwości wspomagających odchudzanie - pod wpływem wody pęcznieje (zwiększa swoją objętość od 4 do 6 razy) i wypełnia żołądek.

Błonnik stymuluje również aktywność perystaltyczną jelit. Opóźnia też moment, w którym pożywienie opuszcza żołądek, tym samym przedłużając uczucie nasycenia. Błonnik spowalnia procesy wchłaniania substancji pokarmowych z jelita cienkiego do krwi. Pomaga to w utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi i chroni przed jego znacznymi wahaniami, co umożliwia utrzymanie energii organizmu na stałym poziomie. Błonnik przynosi również ulgę w dolegliwościach związanych z trawieniem.

Przypominamy, że błonnik w dużych ilościach znajduje się w: chlebie razowym, otrębach, marchwi, jabłkach, grochu, fasoli białej, fasoli czerwonej, soi, malinach, marakui, kapuście, brukselce, cebuli.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy