Strona głównaZdrowieBiałko z różnych źródeł pomaga obniżyć ciśnienie krwi

Białko z różnych źródeł pomaga obniżyć ciśnienie krwi

Zbilansowana dieta zawierająca białko z różnych źródeł może pomóc obniżyć ryzyko rozwoju nadciśnienia.
Białko z różnych źródeł pomaga obniżyć ciśnienie krwi [fot. nikluv from Pixabay]
Wielu ludzi na całym świecie ma , a jest to jeden z głównych czynników chorób sercowo-naczyniowych. Nieleczone, nadmiernie wysokie ciśnienie krwi uszkadza układ krążenia i sprzyja zawałom serca, udarom mózgu i innym schorzeniom.

- Dieta może być łatwo dostępnym i skutecznym sposobem walki z nadciśnieniem. Obok tłuszczów i węglowodanów, jest jednym z trzech podstawowych makroskładników odżywczych - mówi dr Xianhui Qin z Narodowego Centrum Badań Klinicznych Chorób Nerek w Nanfang w Chinach.

Istnieje znaczący związek między dietą niskiej jakości i nasilonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych oraz śmierci z powodu tych dolegliwości. Jak radzi American Heart Association, warto korzystać ze zdrowych źródeł białka, głównie roślinnego i wprowadzić do diety owoce morza, a także niskotłuszczowe lub beztłuszczowe produkty mleczne oraz chude i nieprzetworzone mięso. Organizacja zaleca jedzenie jednej do dwóch porcji, tj. ok. 150 gramów białka dziennie.

Sprawdzono, jak organizm reaguje na białko z różnych produktów, w tym z artykułów pełnoziarnistych oraz z przetworzonych ziaren, przetworzonego i nieprzetworzonego , drobiu, ryb, i .

Nadciśnienie rozpoznawano, gdy skurczowe ciśnienie krwi wynosiło co najmniej 140 mm Hg, a rozkurczowe co najmniej 90 mm Hg. Po sześciu latach monitorowania diety i poziomu ciśnienia u kilkunastu tysięcy ludzi, odkryto, że w porównaniu z osobami o najniższej różnorodności pod względem spożycia białka, ludzie o najwyższym zróżnicowaniu mieli o 66 proc. niższe ryzyko rozwoju nadciśnienia.

- Przesłanie dotyczące zdrowia serca jest takie, że stosowanie zrównoważonej diety zawierającej białka z różnych źródeł, a nie korzystanie z jednego rodzaju produktów, może pomóc w zapobieganiu rozwojowi nadciśnienia - mówi dr Qin.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 16:28:10, 04-06-2022 aurelia66

    Wskazówki jak najbardziej są super, ale radziłabym je skonsultować ze swoim lekarzem, bo są przecież dolegliwości towarzyszące, które moga powodować inne negatywne konsekwencje dla zdrowia. W przypadku osób starszych bardzo ważne jest regularne chodzenie na badania. Te z pakietu zdrowy start na wiosnę w laboratorium diagnostyki pomagają ocenić ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i weryfikują aktualną kondycję organizmu
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy