Strona głównaZdrowieAzotany - pożyteczne czy groźne dla zdrowia?

Azotany - pożyteczne czy groźne dla zdrowia?

Coraz więcej wiemy na temat odżywiania się, jednak niewiele zagadnień dietetycznych tak dzieli ekspertów, jak azotany. Przez długi czas uważano, że związki te trzeba ograniczać, bo potencjalnie mogą wywołać raka. Inne testy pokazały jednak, że azotany w diecie dają też różne korzyści dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, co może zmniejszyć ryzyko chorób, takich jak choroby serca, demencja i cukrzyca.
Azotany - pożyteczne czy groźne dla zdrowia?

Pochodzenie azotanów ma znaczenie?

Na Edith Cowan University przejrzano badania nad azotanami i uznano, że kluczowe może być pochodzenie tych związków. - Otrzymujemy azotany z trzech głównych źródeł dietetycznych: mięsa, wody i warzyw. Reputacja tych substancji jako zagrożenia dla zdrowia sięga 1970 roku, kiedy dwa badania pokazały, że azotany mogą tworzyć N-nitrozoaminy, które były wysoce rakotwórcze u zwierząt laboratoryjnych.

- Jednak żadne badania na ludziach nie potwierdziły potencjalnych zagrożeń, a nasze testy kliniczne i obserwacyjne potwierdzają, że azotany zapobiegają chorobom układu krążenia, jeśli pochodzą z warzyw - wyjaśnia dr Catherine Bondonno.

Wspomniane badania z lat 70-tych ubiegłego wieku nie uwzględniały azotanów pochodzących z mięsa, warzyw i wody. Według dr Bondonno, chociaż testy na zwierzętach z lat 70-tych wykazały niewielką częstość występowania , są dowody na to, że nie wszystkie azotany mogą oznaczać takie zagrożenie.

- Przykładowo, w przeciwieństwie do azotanów pochodzących z mięsa i wody, warzywa bogate w te związki zawierają wysoki poziom witaminy C i/lub polifenoli, które mogą powstrzymywać powstawanie szkodliwych N-nitrozoamin związanych z rakiem - zauważa dr Bondonno.

- Musimy mieć pewność, że warzywa bogate w azotany nie skutkują zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka, jeśli dostarczymy ich sobie w większych ilościach. Suplementy azotanowe w wysokich dawkach już są stosowane dla poprawy sprawności fizycznej w sporcie, a roślinne ekstrakty azotanowe są dodawane do peklowanych - wskazuje dr Bondonno.

Jeść czy nie jeść

Dr Bondonno jest zdania, że pomimo rozbieżności w środowisku medycznym, obecne dowody sugerują, że ludzie powinni starać się pozyskiwać azotany z warzyw - nie warto jednak przesadzać.

- Ciemnozielone, liściaste warzywa i są dobrym źródłem, nasze badania pokazują, że jedna filiżanka tych warzyw w wersji surowej lub pół w wersji ugotowanej dziennie wystarczy, aby przydać korzyści dla - mówi dr Bondonno.

- Wiemy, że przetworzone mięso nie jest dla nas dobre i powinniśmy ograniczyć jego ilość w diecie, czy to jednak zawarte w nim azotany powodują problem, czy coś innego, nie jest jasne.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy