Strona głównaZdrowieAromaty na zdrowie, relaks i koncentrację

Aromaty na zdrowie, relaks i koncentrację

Pomarańcza, jabłko i mandarynka… Co je łączy? Zawierają aromaty, umożliwiające radzenie sobe z bólem i zmęczeniem. Naturalne zapachy zawarte w roślinach sprawiają, że możemy lepiej radzić sobie z fizycznymi dolegliwościami oraz złagodzić efekty stresu. Jak można na wykorzystywać dobrodziejstwa aromaterapii?
Praca, obowiązki i ciągły pośpiech sprawiają, że jesteśmy narażeni na przemęczenie i zdenerwowanie. Stres - z czego często nie zdajemy sobie sprawy - jest przyczyną nękających nas różnorodnych dolegliwości. Ciągły ból głowy, kręgosłupa, kłucie w klatce piersiowej to tylko niektóre przykłady.
Leki przeciwbólowe czy preparaty na uspokojenie są w tym przypadku tylko chwilowym rozwiązaniem, przy tym obciążonym skutkami ubocznymi. Na ratunek przychodzi aromaterapia. Leczenie za pomocą zapachów, a dokładniej za pomocą lotnych substancji wytwarzanych przez rośliny uzupełnia medycynę od wieków. Wspomaga naturalny mechanizm eliminacji napięcia, co pozwala na ukojenie nerwów oraz odzyskanie równowagi umysłu i ciała.

Cytrusy na małe i duże smutki


Osobom mającym skłonności do zimowej melancholii, czy depresji (w tym sezonowej) polecane są zapachy cytrusowe. Nerola, czyli kwiat pomarańczy działa antydepresyjnie i rozluźniająco. Znany jest także jako afrodyzjak. Bergamotka i mandarynka zmniejszają niepokój i wahania nastroju. Również delikatny, ziołowy zapach lawendy uspokaja i wycisza. Według legendy kwiat róży przysłużył się samej królowej Kleopatrze. Poduszki wypełnione płatkami tych szlachetnych kwiatów pomagały jej na kłopoty ze snem.

Dla zapracowanych


Lecznicze zapachy mogę towarzyszyć nam przez cały dzień. W przypadku osób pracujących umysłowo świetnie sprawdzą się aromaty cytryny, mięty, rozmarynu i bazylii. Pierwsza ożywia i stymuluje mikrokrążenie. Jak dowodzą badanie naukowe, cytryna zmniejsza liczbę błędów popełnianych przez ocoby pracujące przy komputerze i to aż o 54 procent. Mięta i rozmaryn poprawiają koncentrację, usuwają zmęczenie oraz łagodzą bóle głowy. Bazylia skutecznie pokonuje zmęczenie i odświeża.

Zapachowe sztuczki

Pojawia się tylko pytanie jak aplikować zapachy, szczególnie w czasie pracy. Czy mamy wąchać świeżą miętę lub wyciśnięty sok z cytryny? Najprostszym rozwiązaniem jest palenie świec zapachowych lub postawienie kominka aromatycznego w miejscu, w którym przebywamy.

fot. Yankee CandlePowinniśmy jednak pamiętać, że świeca świecy nierówna. – Przed ich zakupem należy sprawdzić skład produktu oraz miejsce pochodzenia – mówi Katarzyna Lasecka, właściciel sklepu ZapachDomu.pl – Świece powinny być wykonane ze składników najwyższej jakości – czystych ekstraktów zapachowych, naturalnych wosków i oczyszczonej parafiny. Takie połączenie jest gwarancją bezpieczeństwa dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego – dodaje Lasecka.

Podobnie w przypadku olejków - koniecznie nalezy sprawdzić czy zawierają one wyłącznie naturane substancje i aromaty.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:14:37, 15-09-2012 Anna Dobiasz

    Ja ostatnio odkryłam Vapomix B-7 na pamięć, bo miałam straszne problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Odkąd go używam lepiej się czuję i "przetwarzanie danych" nie jest już takie trudne

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy