Strona głównaZdrowieAloes: skarbnica zdrowia w zasięgu ręki

Aloes: skarbnica zdrowia w zasięgu ręki

W wielu domach stoi w doniczkach obok innych roślin. Nieświadomi jego właściwości ograniczamy kontakt z nim wyłącznie do podlewania i pielęgnacji. Aloes. Tymczasem już przed wiekami odkryto, że jest to prawdziwy skarb, a sok i miąższ aloesu działa między innymi regenerująco, ochronnie oraz uodparniająco na organizm. To niemal mityczne panaceum, czyli lek na wszystko.

Ceniony w medycynie

© HQUALITY - Fotolia.comWłaściwości aloesu czynią tę roślinę wymarzonym, naturalnym lekarstwem na wiele schorzeń. Zawarte w aloesie cenne substancje miedzy innymi stymulują aktywność komórek zwalczających infekcje wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze. wzmacnia też układ odpornościowy dzięki wysokiemu poziomowi antyoksydantów, które pozwalają unieszkodliwiać wolne rodniki, cząsteczki przyspieszające proces starzenia się.

Aloes zawiera dwadzieścia aminokwasów spośród dwudziestu dwóch potrzebnych ludzkiemu organizmowi, w tym siedem spośród ośmiu tzw. niezbędnych. Roślina ta jest również prawdziwym skarbcem minerałów i witamin. Zawiera witaminy A, C, E, B, B12, kwas foliowy, wapń, chrom, miedź, żelazo, magnez, mangan, potas, sód, cynk.

…i w kosmetyce


© sommai - Fotolia.comAloes jest rośliną cenioną nie tylko w medycynie, ale też i kosmetyce. Wyciąg z tej rośliny jest stosowany jako składnik przeciwłupieżowych szamponów i odżywek. Zmniejsza on zasięg łupieżu i innych towarzyszących mu objawów, jak np. swędzenia skóry głowy.

Klasycznym już zastosowaniem aloesu jest pomoc skórze dotkniętej oparzeniami, w tym słonecznymi. Sok z Aloesu sprawdza się także w przypadkach infekcji skóry, trudno gojących się ran oraz odmrożeń.

Ekstrakt z aloesu może zastąpić płyn do płukania ust – jednocześnie odświeża oddech, blokuje powstawanie płytki nazębnej, a także ogranicza krwawienie dziąseł.

Protezy zębowe bez podrażnień i infekcji - pomoże aloes


Na różnego rodzaju stany zapalne i podrażnienia w ustach szczególnie narażeni są użytkownicy protez zębowych. Wiadomo, na samym początku użytkowania proteza zębowa może podrażniać podniebienie czy dziąsła, powodować lekkie otarcia. A i po pewnym czasie może powodować drobne stany zapalne na śluzówce.

Jak zatem rozwiązać problem stanów zapalnych jak i szczelnego przylegania protezy zębowej, by jej ruchy nie powodowały dodatkowych uszkodzeń, a fragmenty pożywienia nie dostawały się pod nią? Odpowiedzią są kremy do protez z wyciagami z aloesu, które mają właściwości przeciwzapalne.
Aloes ogranicza powstawanie podrażnień typowych dla stosowania protez zębowych (zwłaszcza na początku ich użytkowania), a także przyspiesza gojenie się już powstałych otarć czy stanów zapalnych. Krem taki jednocześnie mocuje protezę zębową, blokując jej przesuwanie się, z drugiej strony uszczelnia ją, nie dopuszczając do dostania się pod nią fragmentów pożywienia (które w takich warunkach błyskawicznie staje się siedliskiem bakterii), a z trzeciej – łagodzi stany zapalne i nie dopuszcza do namnażania się bakterii.

Krem mocujący tworzy również swego rodzaju warstwę amortyzującą pomiędzy protezą zębową a dziąsłami czy podniebieniem, nie dopuszczając do kolejnych podrażnień czy otarć. Błyskawiczne działanie pozwala zaś na szybkie mocowanie, bez konieczności oczekiwania aż krem się zwiąże.

Artykuł powstał we współpracy z marką

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć