Strona głównaZdrowie7 zdrowych nawyków dietetycznych

7 zdrowych nawyków dietetycznych

Wszyscy wiemy, że trzeba się odpowiednio odżywiać, żeby móc liczyć na dobre zdrowie, ale to tylko ogólne zalecenie. Poniżej siedem dokładniejszych wskazówek, które pozwolą maksymalnie zyskać na zdrowiu.
7 zdrowych nawyków dietetycznych

1. Warzywa i owoce niezbędne

Nie tylko sezonowo, ale przez cały rok na talerzu nie powinno brakować warzyw i owoców. Dodawaj marchew i pietruszkę do zup, nie rezygnuj z surówek, na kanapki kładź plastry pomidorów czy kawałki papryki. Większe ilości tych produktów dostarczą ważnych składników odżywczych - witamin i minerałów, a także , które zapewnią dobre zdrowie.

2. Gotuj

Nie korzystaj z gotowych dań, poświęć trochę czasu na samodzielne gotowanie. Przygotuj choćby zupę na dwa dni, jeśli nie masz zbyt wielu wolnych chwil. Tylko w ten sposób zyskasz kontrolę nad tym, co jesz, możesz ograniczyć i tłuszcz i samodzielnie decydujesz o tym, jakich produktów użyć.

3. Nie przejadaj się

Jest różnica między zaspokojeniem głodu i przejedzeniem się. Wielu ludzi je tak długo, aż czują, że już nie daliby rady sięgnąć po nic więcej. To oznacza zaś, że się przejadają. Delektuj się posiłkami, nie spiesz się i oszacuj po wielkości porcji, że tyle właśnie powinno ci wystarczyć. Sygnał sytości dociera do mózgu nieco później, więc niełatwo jest nam ocenić, czy zjedliśmy dostatecznie dużo.

4. Pamiętaj o śniadaniach

Często z nich rezygnujemy, spiesząc się do pracy czy innych obowiązków, tymczasem to naprawdę najważniejszy posiłek dnia. Obfite , zawierające i owoce, daje energię na późniejsze godziny i pozwala organizmowi lepiej funkcjonować. Zauważ też, że rankiem najlepiej jest też sięgnąć po coś słodkiego, wówczas masz cały dzień na wykorzystanie kalorii ze słodkości.

5. Pij wodę

Najlepiej ugasisz nią pragnienie i nie dostarczysz sobie dodatkowych kalorii, jak to ma miejsce, gdy pijesz słodkie napoje. Odpowiednie nawodnienie pomoże uniknąć , zmęczenia i innych dolegliwości.

6. Jedz w towarzystwie

Jedz wraz z innymi, dzięki temu nie tylko celebrujesz posiłki (i zwykle jesz wolniej), ale też dbasz o relacje. Wspólne jedzenie to sposób na pogłębianie kontaktów z rodziną i przyjaciółmi.

7. Urozmaicaj jadłospis

Dzięki temu dostarczysz sobie różnorodnych składników. Przykładowo, jeśli na śniadanie zwykle jesz kanapki, spróbuj zaserwować sobie płatki zbożowe. Gdy brakuje ci pomysłów na obiad, skorzystaj z porad eskpertów - przykładowo, na youtube znajdziesz wiele kanałów kulinarnych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy