Strona głównaZdrowie5 nawyków przedłuży ci życie

5 nawyków przedłuży ci życie

Dzięki pięciu elementom stylu życia możesz zyskać dodatkową dekadę lub nawet więcej lat i osiągnąć długowieczność, mówią uczeni Harvard T.H. Chan School of Public Health.
Masz duże szanse na przedłużenie życia o ponad dekadę, jeśli tylko na stałe wprowadzisz kilka zasad. Te proste reguły znacznie obniżają ryzyko różnych związanych z wiekiem chorób.

Zdrowe nawyki obejmują:
  1. stosowanie zbilansowanej diety
  2. codzienne 30-minutowe lub dłuższe ćwiczenia
  3. utrzymywanie odpowiedniej wagi, tj. na poziomie nie przekraczającym 24,9.
  4. nienadużywanie
  5. niepalenie
W kilkudziesięcioletnich badaniach wzięło udział 122 tysiące ludzi obojga płci. Jak ustalono, osoby, które prowadziły najzdrowszy styl życia, tj. przestrzegały wszystkich wymienionych wyżej zasad, odznaczały się o 82 proc. niższym ryzykiem śmierci z powodu choroby sercowo-naczyniowej oraz o 65 proc. niższym ryzykiem zgonu w wyniku w porównaniu do ludzi, którzy nie dbali o siebie.

Analiza danych wykazała, że kobiety, które wprowadziły omawiane zasady, mogły liczyć na 14 lat więcej niż pozostałe panie, zaś mężczyźni przestrzegający wszystkich pięciu reguł żyli średnio 12 lat dłużej niż inni.

Jak podkreślają uczeni, trudno jest przecenić wartość zdrowego stylu życia dla zwiększenia szans na . Pewnym problemem pozostaje jednak ciągle niedoinformowanie co do wpływu sposobu codziennego funkcjonowania na możliwość dłuższego życia. Powinno się kłaść większy nacisk na wspieranie produkcji zdrowej żywności i promocję zdrowego stylu życia, uważają autorzy.

Jakkolwiek nieustannie trwają spory o to, jaki jest rodzaj bezpośrednich przyczyn oraz nowotworów, tzn. czy wynikają one z czynników genetycznych, czy też środowiskowych, kolejne testy wykazują, że chociaż te ostatnie nie mogą zapobiec temu, co wynika „genetycznego wyposażenia", mają bardzo istotne znaczenie dla poziomu ryzyka rozwoju wymienionych chorób.

O badaniach napisano w magazynie Circulation.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy