Strona głównaZdrowieWitamina D pomocna w walce z rakiem piersi

Witamina D pomocna w walce z rakiem piersi

Poziom witaminy D jest znaczący dla prognozy walki z rakiem piersi. Niski poziom witaminy D może sprzyjać wzrostowi raka piersi i przerzutom.
Witamina D pomocna w walce z rakiem piersi [Fot. bit24 - Fotolia.com] Niedobór wiąże się z progresją guza i przerzutami w raku piersi. Tymczasem większa ilość tej substancji oznacza dobre prognozy dla leczenia choroby, szczególnie u pań, które jeszcze nie przeszły .

jest wytwarzana przez organizm w odpowiedzi na działanie promieni słonecznych lub przyjmuje się ją dzięki jedzeniu określonych produktów lub suplementowaniu. Następnie jest przekształcana w hormon kalcytriol w różnych tkankach ciała, w tym w tkance piersi. Kalcytriol zaś wiąże się z receptorem witaminy D (VDR), który reguluje rozmaite geny, także te związane z rakiem.

Dotychczasowe badania wykazały związek pomiędzy poziomem witaminy D i nowotworami, ale ich wyniki nie były jednoznaczne. Ostatnich kilka testów zaś pozwoliło wnioskować, że niski poziom witaminy D krążącej we krwi może sprzyjać wzrostowi raka piersi i . Z kolei większa ilość tej witaminy w czasie diagnozy oznacza dla kobiet wyższe o 30 proc. szanse na przeżycie w porównaniu do pacjentek mających mniej witaminy D.

Nie jest zupełnie jasne, dlaczego większa ilość witaminy D ma lecznicze właściwości szczególnie przy nowotworze piersi. Uczeni sądzą, że może to wynikać ze wsparcia prawidłowego wzrostu komórek gruczołu sutkowego, hamowania namnażania się komórek rakowych i przyspieszania ich śmierci.

jest najczęstszym rakiem u kobiet na świecie. Co roku rozpoznaje się ponad 1,5 miliona nowych przypadków tego nowotworu. Stanowi więc 25 proc. wszystkich nowotworów u kobiet. Jest też piątą najczęstszą przyczyną śmierci z powodu raka u kobiet.

Wyniki badań przedstawiono w Jama Oncology.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X