Strona głównaZdrowieJeśli chorujesz na raka, szanse na przeżycie zależą od tego, gdzie mieszkasz

Jeśli chorujesz na raka, szanse na przeżycie zależą od tego, gdzie mieszkasz

Globalne wskaźniki przeżywalności pacjentów z nowotworami rosną, informuje prestiżowy magazyn medyczny the Lancet. Nie rosną one jednak we wszystkich krajach.
Jeśli chorujesz na raka, szanse na przeżycie zależą od tego, gdzie mieszkasz [Fot. mas0380 - Fotolia.com] W ramach badań przeanalizowano dane dotyczące 18 rodzajów nowotworów w 71 krajach. W przypadku większości nowotworów szanse na 5-letnie przeżycie są najwyższe w USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii oraz w Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji.

Wskaźniki dotyczące przeżycia na ogół wzrastają, nawet w przypadku niektórych najbardziej śmiertelnych nowotworów: w pewnych krajach zwiększyło się ono nawet o 5 proc. w przypadku nowotworów , i . Jednakże w niektórych miejscach na świecie pozostają bez zmian lub nawet zmniejszają się.

Jeśli chodzi o raka piersi u kobiet, u krotych zdiagnozowano chorobę w latach 2010-2014, 5-letnie przeżycie wynosi obecnie 89,5 proc. w Australii i 90,2 proc. w USA, ale różnice między różnymi krajami pozostają bardzo duże, np. w Indiach wskaźnik ten wynosi zaledwie 66,1 proc.

Dalej, przykladowo, jeśli chodzi o nowotwory przewodu pokarmowego, najwyższy poziom 5-letniego przeżycia obserwuje się w południowo-wschodniej Azji: w Korei Południowej dla nowotworu żołądka wynosi on 68 9 proc., okrężnicy 71,8 proc., a odbytu 71,1 proc.; w Japonii wspomniany wskaźnik w przypadku to 36,0 proc., a na Tajwanie w odniesienu do raka wątroby - 27,9 proc. Równocześnie jednak we wspomnianych krajach przeciętnie niższe szanse na przeżycie niż w krajach europejskich mają pacjenci z czy nowotworami limfatycznymi.

Jak zaznaczają autorzy raportu, w wielu krajach ciągle nie można zebrać danych na temat nowotworów - albo nie są one gromadzone, albo występują poważne administracyjne i prawne ograniczenia dotyczące tych materiałów. Przykładowo, w Afryce, aż 40 procent dokumentacji pacjentów nie zawierało pełnych danych kontrolnych, więc nie można było oceniać wskaźników przeżywalności.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy