Strona głównaZdrowieNarażenie na niewielkie ilości radonu zwiększa ryzyko udaru i raka płuc

Narażenie na niewielkie ilości radonu zwiększa ryzyko udaru i raka płuc

Ekspozycja na radon jest drugą najczęstszą przyczyną raka płuc. Nowe badanie wykazało, że narażenie na ten niewidzialny, bezwonny gaz jest również powiązane ze zwiększonym ryzykiem udaru.
Narażenie na niewielkie ilości radonu zwiększa ryzyko udaru i raka płuc [fot. Pete Linforth from Pixabay]
Odkryto zwiększone ryzyko udaru mózgu wśród osób narażonych na wysokie, a nawet umiarkowane stężenia gazu w porównaniu z osobami o ekspozycji na najniższe stężenia.

Radon to naturalnie występujący gaz radioaktywny powstający w wyniku rozkładu metali takich jak uran i rad w skałach i glebie.

Gaz może przedostawać się do domów przez pęknięcia w ścianach i podłogach piwnic, złącza konstrukcyjne i szczeliny wokół rur.

Radon zanieczyszcza powietrze w pomieszczeniach, a można to wykryć jedynie poprzez badania mierzące stężenie gazu w domach - mówi Eric A. Whitsel z Uniwersytetu Karoliny Północnej.

- Nasze badania wykazały zwiększone ryzyko wśród uczestników narażonych na działanie radonu o stężeniu powyżej dwóch pikokurii na litr (pCi/l), czyli już o stężeniu poniżej zaleceń Agencji Ochrony Środowiska dotyczących instalowania domowego systemu zmniejszania ilości tego gazu - mówi Whitsel.

W badaniu wzięło udział niemal 160 tysięcy kobiet, których średni wiek wynosił 63 lata i które nie miały za sobą historii udaru. Ich zdrowie monitorowano średnio przez 13 lat.

Aby określić narażenie na radon, powiązano adresy domowe uczestniczek z danymi o stężeniu radonu uzyskanymi z amerykańskiej służby amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA).

EPA zaleca, aby średnie stężenie radonu w pomieszczeniach nie przekraczało czterech pikokurii na litr (pCi/l). W przypadku takiego poziomu rekomenduje zainstalowanie systemu obniżającego ilość tego gazu.

Po uwzględnieniu takich czynników, jak palenie papierosów, cukrzyca i , obliczono, że kobiety z okolic o największej ilości radonu miały o 14 proc. zwiększone ryzyko udaru w porównaniu z kobietami z obszarów o najniższym jego stężeniu.

- Jednak należy zauważyć, że stwierdziliśmy zwiększone ryzyko udaru wśród kobiet narażonych na działanie radonu w stężeniu aż o dwie pCi/l poniżej obecnego progu określającego zagrożenie - zastrzega Whitsel. Panie eksponowane na 2 pCi/l były o 6 proc. bardziej narażone na udar.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy