Strona głównaZdrowieJedno awokado dziennie znacznie poprawia jakość diety

Jedno awokado dziennie znacznie poprawia jakość diety

Jedzenie jednego awokado dziennie może poprawić ogólną jakość diety. Ma to szczególne znaczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że kiepskie odżywianie się jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, w tym chorób serca.
Jedno awokado dziennie znacznie poprawia jakość diety [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
- Awokado to owoc bogaty w składniki odżywcze, zawierający dużo błonnika i innych ważnych elementów. Chcieliśmy sprawdzić, czy jego regularne jedzenie poprawi jakość diety - mówi prof. Kristina Petersen z Penn State. - Poprzednie badania obserwacyjne sugerowały, że osoby jedzące awokado miały wyższą jakość diety niż pozostali. Dlatego postanowiliśmy ustalić, czy istnieje związek przyczynowy między jedzeniem tego owocu a ogólną jakością jadłospisu - dodaje.

W badaniu wzięło udział ponad tysiąc osób, które podzielono na dwie grupy. Jedna kontynuowała swoją zwykłą dietę i ograniczyła ilość awokado na czas 26 tygodni. Druga z kolei włączała do swojego jadłospisu jedno awokado dziennie.

- Odkryliśmy, że uczestnicy, którzy jedli awokado codziennie, znacznie poprawili przestrzeganie wytycznych dietetycznych - mówi prof. Petersen. - To sugeruje, że strategie takie jak włączenie tego owocu do menu mogą pomoc znacząco poprawić dietę - dodaje.

- Ustaliliśmy, że uczestnicy używali awokado jako substytutu niektórych produktów spożywczych zawierających więcej przetworzonych zbóż i sodu - zauważa Petersen. - Równocześnie zaobserwowaliśmy wzrost ilości warzyw w grupie serwującej sobie awokado i co więcej, uczestnicy używali tego owocu do zastąpienia niektórych niezdrowych produktów - wyjaśnia.

Jak zauważa prof. Petersen, dieta o kiepskiej jakości znacznie nasila ryzyko takich problemów zdrowotnych, jak: choroby serca, , i wiele innych chorób, którym można zapobiec.

- Poprawiając przestrzeganie wytycznych żywieniowych, możemy pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju tych i wydłużyć oczekiwaną długość życia w zdrowiu - mówi prof. Petersen.

- W badaniach takich jak to jesteśmy w stanie określić sposoby poprawy jakości diety, ale potrzebne są również strategie behawioralne, które pomogą ludziom przestrzegać wytycznych żywieniowych i zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych - podsumowuje prof. Petersen.

Na podstawie

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy