Strona głównaZdrowieJak menopauza wpływa na organizm

Jak menopauza wpływa na organizm

Menopauza oznacza znaczące zmniejszenie poziomu estrogenu - to z kolei może skutkować różnymi problemami zdrowotnymi. Sprawdź, jak klimakterium wpływa na twoje ciało, by móc zapobiec pogarszaniu się symptomów menopauzy.
Jak menopauza wpływa na organizm Okres może wywoływać różne problemy ze zdrowiem. Nierzadko jego efekty to:

Osłabione kości

Kobiety przechodzące menopauzę są bardziej narażone na , która w sposób niezauważalny osłabia kości do tego stopnia, że łatwo ulegają pęknięciom i . Niedobór estrogenu przyspiesza ubytek kości, który jest elementem procesu starzenia się. Aż około 25 proc. starszych kobiet jest bardzo zagrożonych złamaniami.

Pomocna może być terapia hormonalna wieku menopauzalnego - kobiety podejmujące takie leczenie mają istotnie niższe ryzyko złamań kości udowej. Osłabia ono też prawdopodobieństwo relatywnie częstego u kobiet w starszym wieku złamania biodra. Warto zatem pamiętać, by w diecie nie zabrakło wapnia i suplementować się tym pierwiastkiem, jeśli istnieje taka potrzeba.

Ryzyko chorób serca

Po czasie klimakterium, osłabione jest serce. Właściwie u przedstawicieli obojga płci częstotliwość występowania zawałów wzrasta wraz z wiekiem, ale u kobiet po pięćdziesiątce wskaźnik ten jest o wiele wyższy niż u mężczyzn w tym wieku. Co więcej, z badań wynika, że pierwszy zawał jest o wiele częściej śmiertelny w przypadku kobiet w porównaniu do mężczyzn.

Poza tym należy pamiętać, że zmniejszona ilość etsrogenu sprzyja zyskiwaniu na wadze i wzrostowi poziomu cholesterolu, co przekłada się na podwyższenie różnych , które od lat są główną przyczyną śmierci kobiet na całym świecie. Zdrowe odżywianie się i aktywnośc fizyczna pomaga uchronić się przed nadmiarem cholesterolu.

Mniejsza siła mięśni

Wyższe zagrożenie złamaniami jest nie tylko skutkiem słabszych kości, ale i zmniejszeniem masy mięśniowej, która wiąże się z większym prawdopodobieństwem upadków, a te nierzadko skutkują złamaniami. Regularne treningi mogą ograniczyć te zmiany i zwiększyć siłę całego ciała.

Problemy z zębami

Mniej estrogenu może mieć związek utratą zębów, krwawieniem z dziąseł i stanami zapalnymi w jamie ustnej. Zagrożeniem dla zębów jest też osteoporoza.

Zmarszczki

Wraz ze spadkiem poziomu określonych hormonów następuje też zmniejszenie ilości kolagenu w skórze, białka w dużej mierze odpowiadającego za jej wygląd. Bez dostatecznej ilości kolagenu łatwo powstają postarzające i linie. Jednakże odpowiednie odżywianie się i splementy mogą wyhamować nieco ten proces.

Gorsza praca mózgu

Zaburzenia gospodarki hormonalnej towarzyszące klimakterium przekładają się na osłabienie krążenia, które wpływa na odżywianie komórek nerwowych, a więc może skutkować zmniejszeniem przewodnictwa nerwowego i kłopotami poznawczymi. Menopauza może dać efekty w postaci osłabienia zdolności poznawczych i pamięci. Trening intelektualny oraz aktywnośc fizyczna i towarzyska pomaga zapobiec takim niekorzystnym zmianom.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X