Strona głównaZdrowieHerbata zmniejsza ryzyko jaskry

Herbata zmniejsza ryzyko jaskry

Ludzie, którzy codziennie pijają herbatę, mają niższe ryzyko jaskry. Naukowcy nie mają pewności co do przyczyn takiego efektu ochronnego. Być może odpowiedzialne są za to znajdujące się w herbacie związki przeciwutleniające, przeciwzapalne i neuroprotekcyjne.
Herbata zmniejsza ryzyko jaskry [Fot. Romolo Tavani - Fotolia.com] Badacze z Uniwerystetu Kalifornijskiego w Los Angeles odkryli, że osoby codziennie raczące się mają niższe prawdopodobieństwo rozwoju .

Analiza danych dotyczących niemal 1,7 tys. ludzi dowiodła, że osoby, które dzień w dzień serwowały sobie herbatę, mogły liczyć na lepszą ochronę przed jaskrą. Po dostosowaniu wyników do wieku, wskaźnika masy ciała, płci, pochodzenia etnicznego, palenia tytoniu i obecności cukrzycy, odkryto, że ci, którzy wypijali co najmniej jedną filiżankę gorącej herbaty dziennie, byli o 74 procent rzadziej chore na jaskrę. Takiego protekcyjnego skutku nie dawała (czy to z , czy bez), ani herbata mrożona, ani też słodkie napoje.

Naukowcy nie mają pewności co do przyczyn takiego efektu ochronnego. Być może odpowiedzialne są za to znajdujące się w herbacie związki przeciwutleniające, przeciwzapalne i neuroprotekcyjne. Co więcej, wcześniejsze badania wskazały dobre skutki działania kofeiny - może ona obniżać ciśnienie wewnątrzgałkowe (choć w tych analizach nie u odnotowano prewencyjnego efketu kawy z kofeiną).

Jaskra jest chorobą, która prowadzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz oka, powodując uszkodzenie nerwu wzrokowego i pogorszenie wzroku. Według Światowej Organizacji Zdrowia to druga na świecie główna przyczyna ( jest pierwszą). Choroba dotyczy około 58 milionów ludzi na całym świecie.

Wyniki badań przedstwiono w British Journal of Ophthalmology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

TRZY + DZIEWIĘĆ =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X