Strona głównaZdrowiePrzekształcenia uzdrowisk: kuracja z misją u szyi strona 2 / 2

Przekształcenia uzdrowisk: kuracja z misją u szyi

strona 2 / 2

Przekształcenia uzdrowisk: kuracja z misją u szyi [© Jean Kobben - Fotolia.com]
Kosztowny spadek

Działalność spółki prawa handlowego powinna przynosić zyski, które przy mądrym zarządzaniu powinny być inwestowane.

Uzdrowiska to jednak spółki bardzo specyficzne, z wpisaną w działalność misją społeczną, która z jednej strony stanowi istotę ich działania, z drugiej - jest kamieniem u szyi.

W przypadku Ustronia głównym beneficjentem usług świadczonych przez uzdrowisko jest NFZ. W roku 2007 w porównaniu z 2006 r. średni wzrost wartości osobodnia zapłaconego przez Fundusz wyniósł ok. 1,5% przy ok. 16% wzroście cen niektórych mediów.

Ustrońskie Sanatorium i Szpital Uzdrowiskowy Równica to obok rozmachu także kosztowny w utrzymaniu "spadek" minionej epoki: ponad 4,5 tys. metrów kwadratowych starej konstrukcji okien, 250-metrowy spacerowy łącznik z Zakładem Przyrodoleczniczym, kilkusetmetrowe korytarze, prawie 2,5 km balkonów, cienkie nieocieplone betonowe mury - przez to wszystko straty energii cieplnej wynoszą ok. 70%...
W ustrońskim przedsiębiorstwie nie czekają jednak z założonymi rękami na cud. W 2007 roku, ograniczając do minimum inwestycje, firma zamknęła rok ze wspomnianym półmilionowym zyskiem. W ubiegłym zainwestowała w modernizację jednej z tak charakterytycznych dla Ustronia tzw. piramid - budynek Rosomak - prawie 6 mln złotych (tworząc tam Centrum Rehabilitacji Onkologicznej).

Aby utrzymać wysoki poziom świadczeń medycznych, spółka musiała także zainwestować w wymianę sprzętu rehabilitacyjnego oraz diagnostycznego ponad 2 mln zł. Ze względu na brak kapitału przełożono natomiast m.in. rozbudowę Uzdrowiskowego Zakładu Przyrodoleczniczego.

Uzdrowisko złożyło wniosek do resortu skarbu, aby zaoszczędzone w ten sposób środki wraz z kolejną pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska przeznaczyć na modernizację Równicy, która w szybkim czasie ulega dekapitalizacji. Modernizacja ta musi być wykonana bez zamykania największego w Polsce obiektu sanatoryjnego, bo to równałoby się z kłopotami finansowymi całej firmy.

Stawiają na rehabilitację

- Obecny rok jest ostatnim w trzyletnim cyklu umów z NFZ - mówi Dziewior.
- Nie wiadomo, jak będzie wyglądało w przyszłości finansowanie lecznictwa uzdrowiskowego. Rehabilitacja z pewnością będzie w koszyku świadczeń gwarantowanych, dlatego też stawiamy na tę dziedzinę medycyny.
W Ustroniu stworzyliśmy największe w Polsce Centrum Rehabilitacji Onkologicznej, Centrum Psychoterapii, prowadzona jest też rehabilitacja schorzeń cywilizacyjnych, w tym m.in. kardiologiczna.
- Ale nikt nam nie zagwarantuje, że w następnych latach finansowanie lecznictwa uzdrowiskowego ze środków publicznych pozostanie przynajmniej na obecnym poziomie. Zmniejszenie tych środków może spowodować rezygnację z naszych usług przez dużą grupę kuracjuszy - zaznacza Grzegorz Dziewior.
Słowo "prywatyzacja" budzi w kontekście sektora uzdrowiskowego mieszane uczucia: - To niezwykle skomplikowana i delikatna materia - przyznaje prezes Ustronia. - Decyzja o wszczęciu procesu prywatyzacyjnego należy wyłącznie do właściciela, czyli Skarbu Państwa.
Wystosowaliśmy taką opinię resortu skarbu, którą podpisały zgodnie związki zawodowe, rada pracowników oraz zarząd firmy. Na razie jednak nie widać potencjalnych inwestorów.

Symbioza z miastem

- Jeśli rozumieć prywatyzację jako proces mający zwiększyć atrakcyjność, wzbogacić ofertę, wzmocnić potencjał uzdrowiska - to jak najbardziej jestem nią zainteresowany - mówi Ireneusz Szarzec, burmistrz Ustronia. - Zwykła sprzedaż nie wchodzi w grę, bo przecież mijałoby się to z misją państwa. Bardziej jednak martwię się o system i poziom finansowania usług medyczno-uzdrowiskowych niż o samo funkcjonowanie uzdrowiska.
- Trudno mi jest zakładać, że celem inwestora czy nabywcy przedsiębiorstwa będzie jego zamknięcie, przejęcie rynku czy ograniczenie świadczonych usług. Tak jak się to dzieje w innych dziedzinach gospodarki. Warunkiem powodzenia w prywatyzacji uzdrowisk jest oparcie finansowania jego działalności w jakimś sprawnym systemie - zaznacza burmistrz Szarzec. - Najważniejsze, aby proces prywatyzacji nie zaburzył ciągłości i siły, która napędza całe uzdrowisko oraz pozwala miastu czerpać z tego korzyści.

Jest potencjał

Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe Ustroń SA zatrudnia ok. 570 pracowników i dysponuje ponad 1300 miejscami w czterech domach sanatoryjnych. Posiada największy w Europie Uzdrowiskowy Zakład Przyrodoleczniczy, w którym codziennie wykonywanych jest około 6 tysięcy zabiegów.
W ciągu roku przedsiębiorstwo przyjmuje około 20 tys. pacjentów, przy obłożeniu 98,5% miejsc, z czego zaledwie ok. 20% to kuracjusze tzw. komercyjni, czyli płacący sami za swój pobyt w sanatorium i świadczenia medyczne.

Co z nimi?

Wiceminister skarbu Joanna Schmid w grudniu ub.r. informowała, że do końca czerwca 2009 r. zostanie dokończona prywatyzacja pięciu spółek uzdrowiskowych: w Krakowie, Kamieniu Pomorskim, Wieńcu Zdroju, Przerzeczynie Zdroju oraz Ustce. W dwunastu kolejnych do końca roku mają nastąpić przekształcenia własnościowe, a siedem (Krynica-Żegiestów, Świnoujście, Ciechocinek, Lądek- Długopole, Kołobrzeg, Rymanów, Busko-Zdrój) ma zostać na razie wyłączonych z prywatyzacji.

Strony : 1 2
 

Jacek Janik / Rynek Zdrowia

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:16:24, 18-03-2009 jip

    Gdybym miał porównywać, to sprywatyzowane uzdrowisko Nałęczów funkcjonuje o niebo lepiej (byłem w październiku 2008) niż inne niesprywatyzowane w których byłem. Tutaj w Nałęczowie, kuracjusz jest nie jak przedmiot traktowany, ale jak ktoś o kogo trzeba zabiegać, opieka lekarska bez zarzutów, czysto, schludnie, zagospodarowany czas wolny, zabiegi wszystko tak jak być powinno natomiast w innych różnie to bywa. O Nałęczowie napisałem w pierwszych wpisach mojego blogu na seniorku.
    http://www.klub.senior.pl/moje/jip/blog/?s=1&pageno=9
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy