Strona głównaZdrowieLignany lniane - nowe rozwiązanie w walce z menopauzą strona 2 / 2

Lignany lniane - nowe rozwiązanie w walce z menopauzą

strona 2 / 2


Len - bezpieczne i bogate źródło fitoestrogenów
© Michael Hieber - Fotolia.com
Lignany są obecne nie tylko w lnie - występują także w pełnych ziarnach zbóż, wielu owocach i warzywach, czerwonym winie, kawie czy herbacie. Len jednak ma ich wyjątkowo dużo. Podczas gdy na przykład brokuł zawiera ich ok. 4500 µg/100g, czarne jagody 3700 µg/100g, a otręby żytnie 8790 µg/100g, w 100 g siemienia lnianego stwierdza się obecność 300 000 µg lignanów lnianych. Jednak nie dostarczy się ich organizmowi, spożywając olej lniany, gdyż związki te są rozpuszczalne w wodzie, a nie w tłuszczach. W celu wzbogacenia jadłospisu o lignany lniane należy raczej sięgnąć po całe ziarna lnu, len mielony odtłuszczony lub suplementy diety, zawierające w postaci ekstraktów z siemienia lnianego. Te ostatnie przyjmowane w zalecanej dziennej dawce 50 mg pokrywają niemal w całości dobowe zapotrzebowanie organizmu na fitoestrogeny, które powinno wynosić ok. 60 mg, podczas gdy przeciętny Polak spożywa wraz z jedzeniem zaledwie 5-8% zalecanej dawki. Odpowiednie środki apteczne dzięki właściwościom obecnych w nich lignanów lnianych regulują żeńską gospodarkę hormonalną i łagodnie uzupełniają braki estrogenów, redukując tym samym uciążliwe objawy klimakterium. Dodatkowo zawarte w nich inne składniki jak na przykład ekstrakt z szyszek chmielu, wzmacniają działanie neutralizujące neurowegetatywne symptomy przekwitania, a szczególnie uderzenia gorąca, pocenie się, rozdrażnienie i problemy ze snem.

Jest to rozwiązanie cieszące się coraz większym zainteresowaniem wśród kobiet, które nie mogą lub nie chcą stosować hormonalnej terapii zastępczej. Stanowią również alternatywę dla zdecydowanie częściej polecanych paniom w okresie menopauzy środków bazujących na fitoestrogenach soi, czyli izoflawonach. Soja nie dla każdej kobiety jest produktem bezpiecznym i nieuczulającym. Choć nie można zaprzeczyć właściwościom leczniczym tej rośliny, jest ona bardziej typowa dla menu Azjatek niż Europejek, u których może wywoływać reakcje alergiczne - w przeciwieństwie do lnu bliższego naszej diecie.

Lignany - broń na menopauzę i tarcza chroniąca zdrowie

Kiedy warto sięgnąć po lignany?

- Nie istnieje żaden przełomowy moment, w którym kobieta powinna zacząć uzupełniać braki estrogenów. W okresie, w którym zaczynają występować zaburzenia miesiączkowania, pojawiają się objawy menopauzy lub dysfunkcje seksualne, warto wybrać się do ginekologa i optymalnie dobrać metody dalszego postępowania
- podkreśla lekarz, Maksymilian Kurkowski.

To jak kobieta dba o siebie w trakcie menopauzy, rzutuje bowiem nie tylko na jej funkcjonowanie w tym okresie, ale również na ogólną kondycję organizmu po przekwitaniu. Regulowanie żeńskiej gospodarki hormonalnej za pomocą fitoestrogenów chroni organizm przed rozwojem licznych chorób hormonozależnych. Fitoestrogeny, w tym lignany lniane, zapobiegają bowiem zwiększonej produkcji i rozwojowi chorób układu krążenia (np. miażdżycy, choroby wieńcowej czy zawału serca). Uzupełniany lignanami lnianymi niedobór estrogenów korzystnie wpływa też na metabolizm i szybkość przemiany materii, zapobiegając otyłości. Udowodniono również hamujący wpływ fitoestrogenów na rozwój nowotworów piersi, jajników i macicy. Ponadto suplementacja diety lignanami w połączeniu z aktywnością fizyczną sprzyja zwiększeniu masy kostnej, co przeciwdziała osteoporozie, która skutkuje zwiększoną podatnością kości na złamania. Istotne znaczenie w hamowaniu odwapniania kości mają także przeciwutleniające właściwości lignanów lnianych, a te są 4-5-krotnie wyższe niż w przypadku popularnego antyoksydantu, jakim jest witamina E. Dlatego obecne w lnie lignany skutecznie likwidują nadmiar ubocznych produktów przemiany materii, czyli wolnych rodników. Tym samym chronią nas przed powodowanymi przez nie uszkodzeniami białek i tłuszczów komórkowych, ścian tętnic i DNA, obniżając ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń, a także - co szczególnie istotne dla płci pięknej - .

Artykuł został opracowany we współpracy z lekarzem Maksymilianem Kurkowskim - specjalistą ginekologiem


Strony : 1 2
 

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy