Strona głównaZdrowieBłędy medyczne a prawa pacjenta strona 2 / 2

Błędy medyczne a prawa pacjenta

strona 2 / 2

Błędy medyczne a prawa pacjenta [© 18percentgrey - Fotolia.com]
Operacje matematyczne - szacowanie kosztów

Zadośćuczynienie, renta, a może zwrot kosztów leczenia - o co ubiegać się w sądzie lub inną, alternatywną drogą? Najczęściej powództwo dotyczy właśnie zadośćuczynienia, czyli odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Tylko jak go oszacować? Niestety nie ma na to gotowej recepty, a każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Wszystko zależy tu od wieku pacjenta oraz wpływu błędu medycznego na jego dotychczasowe życie osobiste, pracę zawodową i psychikę.

- Wysokość i rodzaj doznanego uszczerbku na zdrowiu może nam pomóc oszacować lekarz z uprawnieniami biegłego sądowego, który po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną oraz dokładnym badaniu stanu zdrowia, wyda stosowną opinię, jaka może być następnie dowodem w postępowaniu przed sądem - wskazuje ekspert z noRisk.

Dodatkowo jeśli błędne postępowanie personelu medycznego pociągnęło za sobą konieczność zakupienia sprzętu rehabilitacyjnego, leków czy poniesienia opłat za specjalistyczną opiekę, możesz również żądać zwrotu kosztów. Co więcej, jeśli Twój stan zdrowia wymaga ciągłej rehabilitacji i opieki, przysługuje Ci z tego tytułu też renta. Warto jednak pamiętać, że nie każdą drogą można osiągnąć te cele. Wojewódzka Komisja posiada bowiem górne limity odszkodowań - 100 tysięcy złotych, jeżeli pacjent przeżył leczenie i 300 tysięcy złotych w wypadku zgonu. Za jej pośrednictwem nie można także ubiegać się o rentę czy też narzucić winnemu odpowiedzialności na przyszłość za skutki zdrowotne, które dopiero mogą się ujawnić.

Inaczej sprawa wygląda w sądzie. Choć postępowanie cywilne bywa długotrwałe, pozwala ustalić odpowiedzialność na przyszłość i uzyskać pełne zadośćuczynienie, zaliczkę na koszty przyszłego leczenia bądź rentę na zwiększone potrzeby nieobjęte odszkodowaniem (leczenie, rehabilitacja, opieka, specjalistyczna dieta i in.).

Krążenie wokół dowodów

W sądzie czy w Komisji Wojewódzkiej nikt oczywiście nie uwierzy nam na piękne oczy. By uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny, trzeba mieć twarde dowody. Swój wniosek o zadośćuczynienie powinieneś poprzeć dokumentacją medyczną. Karta informacyjna, którą otrzymałeś przy wypisie, to tylko początek listy materiałów, jakie musisz zgromadzić.

W tym celu udaj się do szpitala i poproś o pełną historię swojej choroby, wyniki badań, zapisy obserwacji lekarskich i zabiegów. Masz pełne prawo do wglądu w te zapisy i wykonanie ich kopii. Należy jednak pamiętać, by składane w sądzie czy w innej instytucji dokumenty posiadały poświadczenie zgodności kopii z oryginałem. W szpitalu bądź w innej placówce medycznej, wnosząc o wydanie kopii dokumentacji medycznej, za dodatkową opłatą można uzyskać poświadczenie zgodności z oryginałem sporządzone przez daną placówkę.

- Jeżeli po domniemanym błędzie leczyłeś się również w innej placówce medycznej, przydatna będzie też jej dokumentacja. Nie pozbywaj się także paragonów i faktur za leki, sprzęt czy badania oraz biletów lub rachunków za dojazdy. Będą one podstawą Twoich roszczeń o zwrot poniesionych kosztów leczenia - dodaje ekspert.

Z kolei w przypadku ubiegania się o zaliczkę na przyszłą terapię, należy oszacować i udowodnić wysokość przewidywanych wydatków oraz wykazać zasadność podjęcia takich działań. Na swojej drodze po odszkodowanie licz nie tylko na siebie. Powierzenie swoich interesów pełnomocnikowi prawnemu czy zasięgnięcie opinii specjalisty w danej dziedzinie medycznej z prośbą o ekspertyzę, mogą skutecznie przechylić na Twoją stronę szalę zwycięstwa.
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć