Strona głównaZdrowieZwykłe upadki mogą być śmiertelne w przypadku osób starszych

Zwykłe upadki mogą być śmiertelne w przypadku osób starszych

Tak powszechne upadki, jak poślizgnięcie się podczas schodzenia z krawężnika, mogą wydawać się stosunkowo nieszkodliwe, w przypadku ludzi starszych jednak nierzadko prowadzą do poważnych obrażeń i śmierci.
Zwykłe upadki mogą być śmiertelne w przypadku osób starszych [Fot. zinkevych - Fotolia.com]
W przeciwieństwie do z większych wysokości, upadki na poziomie gruntu - po prostu z pozycji stojącej - zwykle uważane są za drobne urazy. Jak ustalono jednak, ludzie po siedemdziesiątce, którzy doświadczają upadków z poziomu gruntu, są znacznie bardziej narażeni na poważne obrażenia i rzadziej przeżywają takie zdarzenia niż ludzie młodsi. Osoby w podeszłym wieku są trzy razy bardziej narażeni na śmierć po upadku z poziomu gruntu w porównaniu z osobami w wieku poniżej 70 lat.

Przeanalizowano dane dotyczące upadków z poziomu gruntu, którym uległo kilkadziesiąt tysięcy osób. - Badania pokazują, że upadków z niskich poziomów nie należy lekceważyć, zwłaszcza u starszych pacjentów - mówi prof. Julius Cheng z Uniwersytetu w Rochester.

Ze względu na to, że wiele populacji się starzeje, upadki osób starszych stają się coraz powszechniejszym problemem. Szacuje się, że 30 procent ludzi w wieku powyżej 65 lat każdego roku doświadcza niezamierzonego upadku.

Wiele osób w podeszłym wieku doświadcza zespołu słabości i zmaga się z różnymi schorzeniami, takimi jak choroby serca. U tego typu pacjentów upadek z niskiego poziomu, który skutkuje złamaniem biodra, może mieć poważne, daleko idące konsekwencje. 80-latek często nie wraca do pełni zdrowia i , jak 20-latek, mówią eksperci.

Jak obliczono, w badanym okresie 4,5 procent starszych pacjentów (powyżej 70 lat) zmarło po upadku z poziomu gruntu, w porównaniu do 1,5 procent pacjentów młodszych. Osoby w podeszłym wieku przebywały w i na oddziale intensywnej terapii dłużej i jedynie 22 proc. było w stanie samodzielnie funkcjonować po opuszczeniu szpitala, w porównaniu do 41 proc. pacjentów młodszych.

Chociaż upadki z niskiego poziomu mogą potencjalnie prowadzić do poważnych obrażeń i śmierci, w rzeczywistości prawie trzy czwarte pacjentów, którzy ich doświadczyli, nie doznaje poważnych urazów. Jednakże zidentyfikowano dwa główne czynniki sprzyjające istotnemu zagrożeniu dla zdrowia i życia w sytuacji upadku: wiek powyżej 70 lat i wynik na skali Glasgow Coma Scale (powszechnie stosowany wskaźnik uszkodzenia mózgu) poniżej 15.

- Warto pomóc starszym ludziom zadbać o siebie. Trzeba skupić się na tym, co możemy zrobić, aby pomóc osobom starszym uniknąć upadków. Może to być tak proste, jak upewnienie się, że w ich domu nie ma luźnej wykładziny i zamontowanie poręczy po obu stronach schodów oraz w wannie i pod prysznicem - radzi prof. Cheng.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy