Strona głównaZdrowieZwiększone tętno oznacza wyższe ryzyko demencji?

Zwiększone tętno oznacza wyższe ryzyko demencji?

Podwyższone tętno spoczynkowe w starszym wieku może być czynnikiem ryzyka demencji, mówią pracownicy Karolinska Institutet w Szwecji
Zwiększone tętno oznacza wyższe ryzyko demencji? [fot. ai subarasiki from Pixabay]
Ponieważ tętno spoczynkowe jest łatwe do zmierzenia i można je obniżyć poprzez regularne ćwiczenia lub stosowanie leczenia, medycy uważają, że może pomóc w identyfikacji osób z wyższym ryzykiem demencji i wcześnie podjąć działania mające na celu spowolnienie rozwoju otępienia.

Jak podaje organizacja Alzheimer's Disease International, liczba osób żyjących z demencją ma wzrosnąć z 55 milionów w 2020 roku do 139 milionów do 2050 roku. Obecnie nie ma lekarstwa na tę chorobę, ale coraz więcej medycznych dowodów wskazuje, że zachowanie zdrowego stylu życia i zdrowia układu krążenia może pomóc opóźnić chorobę oraz złagodzić jej objawy.

W badaniu naukowcy sprawdzili, czy tętno spoczynkowe u ponad 2 tysięcy osób w wieku powyżej 60 lat może mieć związek z otępieniem i pogorszeniem funkcji poznawczych, niezależnie od innych znanych czynników ryzyka, takich jak choroba sercowo-naczyniowa.

Badanych monitorowano przez okres do 12 lat. Jak odkryto, osoby z tętnem spoczynkowym wynoszącym średnio powyżej 80 uderzeń na minutę miały średnio o 55 procent wyższe ryzyko demencji niż osoby z tętnem na poziomie 60-69 uderzeń na minutę. Taki związek pozostał w mocy po uwzględnieniu innych czynników choroby, w tym .

Eksperci zaznaczają, że nie dowiedziono związku przyczynowego, wskazują jednak na kilka prawdopodobnych wyjaśnień tej relacji, w tym wpływ leżących u podstaw chorób sercowo-naczyniowych czynników, usztywnienie tętnic i brak równowagi między czynnościami nerwów współczulnych oraz przywspółczulnych.

- Uważamy, że warto byłoby zbadać, czy poziom tętna spoczynkowego pomaga identyfikować pacjentów z wysokim ryzykiem . Jeśli uważnie będziemy monitorować takich pacjentów i zainterweniujemy wcześnie, początek demencji może być opóźniony, a to może mieć znaczny wpływ na jakość życia tych ludzi - mówi Yume Imahori, współautorka badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:30:10, 01-02-2022 kento

    Hmm... miałem w tym roku podejrzenia zaburzeń rytmu serca. Problem wykluczono - miałem echo serca w Wawie, dokładnie w Multimedzie. Obyło się na strachu. Jeśli macie do zrobienia takie badania, to tylko w miejscach, w których stawia się na jakość pod każdym względem. Nowoczesne wyposażenie, konkretne porady, przygotowanie, informacje o badaniu. I na pewno nie czekajcie na zrobienie go gdzieś, bo jest najtaniej. To ma być załatwione szybko i jakościowo.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy