Strona głównaZdrowieŻółty Tydzień po raz dwudziesty czwarty

Żółty Tydzień po raz dwudziesty czwarty

W dniach od 12 do 24 marca odbędzie się XXIV edycja ogólnopolskiej akcji Żółty Tydzień. Akcja ma na celu edukacji na temat ryzyka związanego z wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW A) i typu B (WZW B) a także upowszechnianie wiedzy o szczepieniach ochronnych, jako skutecznej profilaktykce tych chorób.
Żółty Tydzień  po raz dwudziesty czwarty Świadomość zagrożenia

WZW typu A i typu B należą do najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie. W ciągu roku twierdza się od 1,2 do 1,4 mln przypadków wzw typu A (tzw. żółtaczka pokarmowa lub choroba brudnych rąk), jednak według niektórych szacunków choroba występuje od 3 do nawet 10 razy częściej.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B, czyli tzw. żółtaczka wszczepienna należy do najbardziej niebezpiecznych obecnie chorób zakaźnych. Wirus powodujący (HBV) nie jest tak „medialny" jak wirus HIV, mimo że jest od niego stukrotnie bardziej zakaźny - do zakażenia wystarczy zaledwie kropla krwi. Z powodu przewlekłego zapalenia wątroby typu B, marskości wątroby lub raka pierwotnego wątroby umiera rocznie około 1 miliona osób na świecie.

Duże imprezy mogą oznaczać większe ryzyko zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu A i typu B

W czerwcu w Polsce znajda się setki tysięcy kibiców, uczestniczących w finale Mistrzostw Europy w piłce nożnej, . Uczestnictwo wielkich zgromadzeniach, do których należą imprezy sportowe czy festiwale muzyczne, niesie niestety ze sobą niebezpieczeństwo zachorowań na choroby przewodu pokarmowego i choroby przenoszone drogą płciową.

- Warto, żeby kibice pamiętali o tym, że można skutecznie zabezpieczyć się przeciwko WZW typu A i typu B - mówi prof. Alicja Wiercińska-Drapało z Kliniki Hepatologii i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Jedyną pewną formą zabezpieczenia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B są szczepienia i nabycie odporności. Bardzo ważne jest również unikanie ryzykownych sytuacji, kiedy może dojść do zakażenia.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest chorobą zakaźna szerzącą się przede wszystkim drogą pokarmową. Do zarażenia dochodzi zazwyczaj w następstwie spożycia zakażonej wirusem żywności i wody lub podczas kontaktu z osobą zakażoną HAV.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na wzw typu A, najlepiej wybierać butelkowaną wodę i napoje bez dodatku lodu. Jednak żadne środki ostrożności, nie uchronią nas w 100% przed zachorowaniem.

W przypadku wzw typu B zakażenie następuje głównie w czasie wykonywania zabiegów medycznych, niemedycznych lub przypadkowych związanych z naruszeniem ciągłości tkanek (skóry lub błony śluzowej) oraz przy ekspozycji na zakażoną krew. Wśród zabiegów medycznych trzeba wymienić np. przetoczenie zakażonej krwi lub wykonanie zabiegu zakażonym HBV sprzętem (igłą, strzykawką). Niemedyczne zabiegi to np. pobieranie dożylne narkotyków, tatuowanie, piercing oraz zabiegi w salonach kosmetycznych, fryzjerskich. z użyciem niesterylnego sprzętu. Do zakażenia HBV dochodzić może również poprzez kontakty seksualne.
 
Strony : 1 2

Przeczytaj także


WZW B - wirusowe zapalenie wątroby typu B - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) jest chorobą zakaźną - najczęstszą i najpoważniejszą formą infekcji wątroby na świecie. Wirus HBV jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Choroba ta na ogół nie jest śmiertelna. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy