Strona głównaZdrowieŻółtka jaj tak samo groźne dla serca jak palenie papierosów?

Żółtka jaj tak samo groźne dla serca jak palenie papierosów?

Gotowane, w formie jajecznicy czy sadzone - bogate w cholesterol żółtka jaj mogą usztywniać tętnice w takim samym stopniu, jak czyni to palenie papierosów - uważa kanadyjski naukowiec. Ludzie doświadczający zwiększonego ryzyka choroby naczyniowej, nie powinni jeść żółtek, twierdzi dr David Spence, profesor neurologii na Uniwersytecie Zachodniego Ontario w Kanadzie.
Do badań obserwacyjnych, któtre wykazały taką zależność zebrano dane ponad 1200 mężczyzn i kobiet, którzy brali udział w przedsięwzięciu mającym na celu ograniczenie chorób serca. Według autorów badań holesterol znajdujący się w żółtku jaj może nawet zablokować tętnicę szyjną prowadzącą do mózgu zwiększając ryzyko udaru.

Naukowcy wykorzystali USG w celu określenia ilości w tętnicach pacjentów. Następnie zapytano chorych o palenie papierosów i częstotliwość jedzenia jaj oraz inne czynniki stylu życia, a także o zażywane leki.

Chociaż wielkość płytek w tętnicach rosła wraz z wiekiem, zarówno , jak i spożywanie żółtek przyspieszało proces formowania płytek wewnątrz naczyń. Regularne spożywanie żółtek jest związane z powstawaniem złogów miażdżycowych w tempie niemal tak szybkim jak w przypadku regularnego palenia papierosów - twierdzą autorzy badań.

U osób, które jadły trzy lub więcej żółtka w tygodniu, ilość płytki znacznie wzrosła w porównaniu z tymi, którzy jedli dwa lub mniej żółtka w tygodniu.

Niektórzy eksperci mają jednak wątpliwości co do konkluzywności opisywanych badań. Amerykańska Rada Jajeczna (American Egg Board, AEB) wydała oświadczenie, że takie testy obserwacyjne mogą jedynie sugerować potencjalne relacje, nie zaś określać rzeczywiste związki przyczynowo-skutkowe.

© Bernd Kröger - Fotolia.comAEB stwierdziła także, iż uczestniczące w badaniu osoby, których dieta obejmowała wyższe spożycie jaj, były też zazwyczaj nałogowymi palaczami. Co więcej, jedynie niewielki odsetek populacji jada więcej niż pięć jaj w tygodniu, co oznacza, że ​​wnioski zostały oparte na relatywnie niewielkiej liczbie badanych.

Ponadto, jak wskazuje przedstawiciel Center for Cancer Care przy Griffin Hospital w Derby, większość produktów pochodzenia zwierzęcego także zawiera tłuszcze nasycone, co może intensyfikować i zwiększać poziom cholesterolu we krwi. Tymczasem w badaniu nie uwzględniono innych artykułów spożywczych, które zawierają cholesterol i tłuszcze nasycone. Równouprawnione jest założenie, że osoby jedzące dużo jaj mogą jednocześnie spożywać duże ilości czerwonego mięsa czy tłustego nabiału - zwłaszcza że potrawy bogate w jajka są często obfite także w inne tłuszcze zwierzęce.

Cholesterol w żółtkach nie jest tak groźny jak w tłustym czerwonym mięsie, zawierają one bowiem także fosfolipidy i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Obecne zalecenia deitetyczne dla zdrowych osób nie obejmują znaczącego ograniczenia liczby spożywanych jaj.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy