Strona głównaZdrowieZły stan techniczny szpitali

Zły stan techniczny szpitali

Stan techniczny budynków szpitalnych jest zły - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Największy niepokój NIK budzi zabezpieczenie przeciwpożarowe. W większości skontrolowanych szpitali brakowało przeciwpożarowego wyposażenia budynków - gaśnic, hydrantów i alarmów. W blisko połowie skontrolowanych placówek służby zdrowia stan dróg pożarowych uniemożliwiał korzystanie z nich strażakom.
NIK sprawdziła jak wyglądał stan techniczny budynków 48 publicznych zakładów opieki zdrowotnej. W kontroli uczestniczyli razem z NIK inspektorzy nadzoru budowlanego i strażacy. Dzięki kontrolerom wiele nieprawidłowości zostało usuniętych przez dyrekcje szpitali jeszcze w czasie trwania kontroli.

Budynki szpitalne są stare, wyeksploatowane i wymagają dużych nakładów finansowych na remonty. Ponad dwie trzecie skontrolowanych zakładów opieki zdrowotnej użytkuje budynki będące w złym stanie technicznym, który może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa przebywających w nich ludzi. W trakcie kontroli inspektorzy nadzoru budowlanego podkreślali konieczność natychmiastowych napraw i remontów aby wyeliminować istniejące zagrożenie.

NIK ostrzega, że szpitale nie dbają należycie o zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego. Szczególnie niepokojące jest, że w szpitalach, gdzie w salach są łóżka, stwierdzono nieprzestrzeganie wymogów w zakresie ewakuacji - np. nie wydzielono ewakuacyjnych klatek schodowych, nie było zabezpieczenia przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych, brak było oświetlenia awaryjnego. Drogi ewakuacyjne były za długie lub za wąskie w stosunku do wymagań. Zdarzały się przypadki użycia do wykończenia wnętrz dróg ewakuacyjnych materiałów łatwo zapalnych.

W 83 proc. skontrolowanych przez NIK szpitali brakowało przeciwpożarowego wyposażenia budynków - gaśnic, hydrantów, alarmów. W prawie w połowie skontrolowanych placówek służby zdrowia stan dróg pożarowych uniemożliwiał strażakom korzystanie z nich. Były zablokowane lub nie spełniały określonych parametrów, albo nie były zakończone niezbędnym placem manewrowym.

W prawie połowie skontrolowanych placówek niepełnosprawni pacjenci mieli problemy ze swobodnym i samodzielnym korzystaniem z budynków szpitalnych – ze względu na istniejące bariery architektoniczne. Niepełnosprawni mieli problemy z dostaniem się do budynków lub na ich wyższe piętra. Również toalety były nieprzystosowane do ich potrzeb. Dotyczyło to przede wszystkim budynków wybudowanych przed 1995 r. (szpitale mają czas na zlikwidowanie barier architektonicznych najpóźniej do końca 2012 r.).

Szpitale nie przestrzegały obowiązku przeprowadzania corocznych kontroli okresowych stanu technicznego budynku (nie robiło ich prawie 2/3 z nich). Ponad 40 procent nie przeprowadzało nawet obowiązkowych kontroli co pięć lat. A spośród zbadanych przez NIK jednostek, które okresowe kontrole stanu technicznego jednak przeprowadziły w aż 40 proc. przypadków okazało się, że kontrolujący nie mieli odpowiednich uprawnień.

Tagi: nik, szpital

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy