Strona głównaZdrowieZłamanie nadgarstka prowadzi do niepełnosprawności

Złamanie nadgarstka prowadzi do niepełnosprawności

Złamanie nadgarstka może być problemem zdrowotnym prowadzącym do niepełnosprawności. Potrzeba odpowiedniej prewencji, by uniknąć urazów tego rodzaju, wskazują uczeni.
Złamanie nadgarstka może prowadzić do rozwoju niepełnosprawności u osób starszych i znacznie zmniejszyć jakość życia, wynika z nowych badań.

W testach, których wyniki opublikowano w nowym wydaniu British Medical Journal, wzięło udział 6 107 zdrowych kobiet w wieku powyżej 65 lat. Kilkuletnie badania miały na celu ustalenie wpływu złamania nadgarstka, które jest najczęstszym rodzajem złamań kończyn górnych u osób starszych, na dalsze funkcjonowanie.

Testy obejmowały pięć aktywności dnia codziennego (przygotowywanie posiłków, sprzątanie, wchodzenie po schodach, chodzenie do sklepów i wychodzenie z samochodu) były oceniane co dwa lata, przez średnio 7,6 lat.

W trakcie badań 268 kobiet doświadczyło złamań nadgarstka. Okazało się, że w tej grupie ryzyko problemów z codziennym funkcjonowaniem jest o 50% wyższe w porównaniu do zdrowych uczestniczek.

Spadek możliwości samodzielnego funkcjonowania po złamaniu nadgarstka jest klinicznie tak znaczący, jak inne znane czynniki ryzyka - upadki, zapalenie stawów, cukrzyca, stwierdziła doktor Beatrice Edwards, współautorka badań z Northwestern University w Chicago.
- Ze względu na skalę problemu i konsekwencję powikłań, potrzebna jest większa świadomość wpływu osteoporotycznych złamań nadgarstka na zdrowie. Z tego względu informacje na temat osteoporozy i działania prewencyjne powinny być bardziej rozpowszechnione - konkludują uczeni.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy