Strona głównaZdrowieZioła wspomagające układ pokarmowy

Zioła wspomagające układ pokarmowy

Dolegliwości układu trawiennego, dla współczesnego człowieka to prawdziwy i coraz częstszy problem. Specjaliści zaczynają mówić o nich jako „chorobach XXI wieku” lub „cywilizacyjnych”. Najnowsza literatura fachowa podaje, że 80-90 procent mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych dotyka jedna z licznych odmian dolegliwości przewodu pokarmowego. Okazuje się jednak, że nie jesteśmy bezradni a oprócz nowoczesnej medycyny w walce z dolegliwościami pomogą nam staroświeckie zioła.
Zioła wspomagające układ pokarmowy [© aniadphoto - Fotolia.com] Nowemu stylowi życia związanemu ze stresem, ciągłym pośpiechem, siedzącym trybem pracy, małą ilością ruchu i nieodpowiednim odżywianiem zawdzięczamy wszystkie dolegliwości, które burzą prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego a zarazem jego poszczególnych narządów. Kto choć raz w życiu doznał skurczu, czy też ataku „brzucha” ten wie, że jest to poważny sygnał do zastanowienia się nad swoim stanem zdrowia.

W tej sytuacji na szczęście natura nie pozostawiła nas w osamotnieniu i dała nam plony w postaci naturalnych ziół, dzięki którym jesteśmy w stanie sobie pomóc i zadbać o prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Dlatego też naturalne związki należy przyjmować wraz z prawidłowo skomponowaną dietą wspomaganą odpowiednimi suplementami diety.

Łopian większy (Arctium lappa)- wyciąg z niego działa żółciopędnie, przyspiesza ogólną przemianę materii, czyści krew usuwając z organizmu szkodliwe związki przemiany materii, jednocześnie pobudza wątrobę do prawidłowego funkcjonowania. Ziele to znajduje również zastosowanie przy różnego rodzaju problemach skórnych takich jak wypryski, wągry. W Japonii korzenie, liście i pajączki łopianu stanowią składnik popularnej potrawy i wykorzystywane są jako warzywa.

Mniszek lekarski(Taraxacum officinale). Mniszek lekarski to w naszym kraju jeden z pospolitszych chwastów, rośnie na łąkach, polach, przydrożnych rowach. Zbawienne działania, na dolegliwości układu pokarmowego, o czym zapewne nie wszyscy wiemy. Chwast ten działa żółciopędnie i żółciotwórczo, odtruwająco, usprawnia pracę wątroby, ułatwia przepływ żółci do woreczka żółciowego i dwunastnicy. To właśnie te cechy mniszka lekarskiego powodują, iż jest on wykorzystany przy różnych objawach dolegliwości wątroby jak np.: marskość czy też uszkodzenia spowodowane najczęściej substancjami toksycznymi, niektórymi antybiotykami i syntetykami. Jest także skuteczny przy stanach kurczowych.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy