Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: tarczyca bajkalska łagodzi stany zapalne, chroni mózg i uspokaja

Zioła w służbie zdrowiu: tarczyca bajkalska łagodzi stany zapalne, chroni mózg i uspokaja

Odkryto skład chemiczny rośliny stosowanej w tradycyjnej medycynie chińskiej od 2000 lat - tarczycy bajkalskiej. Okazuje się, że zioło to może pomóc w leczenie rozmaitych dolegliwości.
Zioła w służbie zdrowiu: tarczyca bajkalska łagodzi stany zapalne, chroni mózg i uspokaja [fot. Iso Tuor from Pixabay]

Zastosowanie

Tarczyca bałkańska dobrze znana w tradycyjnej medycynie chińskiej, a uprawia się ją na całym świecie ze względu na jej właściwości lecznicze. Przetwory z jej suszonych korzeni „Huang Qin" wykazują efekty farmakologiczne m. in. dzięki zawartości flawonoidów mających właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i neuroprotekcyjne.

Ponieważ zioło wykazuje działanie , chroni komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Stres oksydacyjny, który wynika z braku równowagi między wolnymi rodnikami i przeciwutleniaczami, ma związek z wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak niektóre nowotwory i . Roślina może więc pomóc uchronić się przed tymi poważnymi chorobami.

Huang Qin tradycyjnie wykorzystuje się w leczeniu biegunki, bezsenności, czerwonki, nadciśnienia, krwotoku, infekcji dróg oddechowych i stanów zapalnych.

Badania pokazały, że tarczyca bajkalska może znacząco łagodzić i . Oddziałuje bowiem na receptory GABA w mózgu, które są naturalnymi receptorami relaksacyjnymi organizmu. Hormon GABA jest wytwarzany przez mózg, aby ułatwiać sen, łagodzić ból i odprężyć się.

Poza tym, jak się wydaje, jedną z największych korzyści ze stosowania zioła są jego efekty neuroprotekcyjne. Roślina może chronić komórki nerwowe przed uszkodzeniem w warunkach stresu, np. przy niedokrwieniu mózgu.

Dawkowanie

Najczęściej stosowane dawki zioła to 2 do 3 gramów dziennie. Nalewki i herbatki z tarczycy bajkalskiej są pijane w różnych ilościach, w zależności od rodzaju problemu zdrowotnego, w związku z którym się ich używa.

Bezpieczeństwo

Zioło nie jest polecane wszystkim. Zażywanie tarczycy bajkalskiej może wiązać się z uszkodzeniem wątroby, a u niektórych osób nawet z niewydolnością wątroby.

Huang Qin przyczynia się też czasem do powikłań przy dolegliwościach płucnych, a amerykańska odmiana tego specyfiku może wywoływać takie skutki uboczne, jak: nieregularne bicie serca, , senność i amencja (splątanie).

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy