Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: piżmian właściwy (okra) na problemy żołądkowe

Zioła w służbie zdrowiu: piżmian właściwy (okra) na problemy żołądkowe

Piżmian właściwy (Abelmoschus moschatus) to aromatyczny krzew leczniczy pochodzący z Indii. Jest stosowany głównie dla złagodzenia dolegliwości żołądkowych, ale nie tylko - odznacza się różnorodnymi właściwościami prozdrowotnymi.
© fkruger - Fotolia.comNasiona okry tradycyjnie stosowane są w leczeniu wielu różnych chorób, a także używane produkcji kosmetyków i artykułów żywnościowych. Olej z nasion na całym świecie jest wykorzystywany przez firmy kosmetyczne i producentów żywności. Aromatyczny olej cechuje się nutami zapachowymi drewnianą i kwiatową. Uważa się go za , ponieważ zawiera substancje estrogeniczne mogące wywoływać skutek podobny do działania .

W medycynie ludowej piżmian podobno był używany jako środek owadobójczy, a także do gojenia ran, na choroby serca, zaburzenia jelitowe, świąd, choroby skóry, zapalenie jamy ustnej. Prawdopodobnie nasiona, korzenie i liście były używane w leczeniu rzeżączki.

Nasiona rośliny są powszechnie używane w Indiach i na Karaibach do przygotowania leczniczej herbaty lub nalewki. W tradycyjnej medycynie indyjskiej zastosowań dla piżmianu jest wiele, a na Karaibach wykorzystuje się głównie w leczeniu zaburzeń związanych z układem rozrodczym kobiet. Niektóre dane wskazują, że substancje zawarte w okrze mogą pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi.

Tradycyjne zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze zostały udowodnione.

Piżmian może być pomocny przy następujących dolegliwościach: niep
okój, zaburzenia krążenia, skurcze, , , biegunka, problemy trawienne, niestrawność, rzeżączka, nieświeży oddech, bóle głowy, , hiperglikemia (wysoki poziom cukru we krwi), histeria, niepłodność, świąd, bóle stawów, bóle menstruacyjne, zaburzenia nerwowe, zaburzenia oddychania, choroby skóry, bóle żołądka, , zapalenie jamy ustnej, problemy z drogami moczowymi. Ponadto roślina wykazuje działanie: antyseptyczne, przeciwskurczowe, zwiększające popęd seksualny, aromaterapeutyczne, wiatropędne, uspokajające.

Dawkowanie

Nie ma dostatecznych dowodów naukowych umożliwiających opracowanie oficjalnych rekomendacji co do dawek.

Bezpieczeństwo


Piżmian może obniżyć poziom cukru we krwi. Szczególną ostrożność więc powinni zachować pacjenci przyjmujący medykamenty na cukrzycę.

Ponadto roślina może wywoływać przebarwienia i zwiększyć wrażliwość na słońce.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy