Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: pachnotka zwyczajna na alergię i obajwy astmy

Zioła w służbie zdrowiu: pachnotka zwyczajna na alergię i obajwy astmy

Pachnotka zwyczajna (perilla frutescens, japońska nazwa: shiso) pochodzi z Azji - rośnie m. in. w Chinach, Indiach, Japonii i Korei. Olej z nasion zioła, bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz kwasy alfa-linolenowe, jest używany do smażenia oraz jako przyprawa, ale roślina stanowi też substrat w przemyśle lakierniczym. Jeśli chodzi o medycynę tradycyjną, pachnotka jest stosowana głównie dla osłabienia objawów alergii i astmy, a także leczenia chorób układu krążenia.
Zioła w służbie zdrowiu: pachnotka zwyczajna na alergię i obajwy astmy [Fot. nakornchaiyajina - Fotolia.com]

Pachnotka zwyczajna: zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Nasilniejsze efekty daje stosowanie pachnotki w przypadku - wstępne badania potwierdziły pewną skuteczność wyciągu z pachnotki w przypadku alergii sezonowych. Podobnie skuteczne zioło okazało się w walce z . Odnotowano również dobre działanie ekstraktów z rośliny przy aftalnym zapaleniu jamy ustnej.

Poza tym tradycyjnie stosuje się pachnotkę w przypadku takich chorób, jak: i inne choroby układu krążenia, atopowe zapalenie skóry, przeziębienia, zaparcia, kaszel, cukrzyca, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, choroby płuc, nudności i wymioty, osteoporoza, zatrucia, infekcje dróg oddechowych, trądzik różowaty, . Co więcej, wyciągi z pachnotki mają poprawiać pamięć, obniżać poziom cholesterolu i tłuszczów we krwi, a także działać uspokajająco.

Zioło wykazuje właściwości: przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwutleniające i przeciwwirusowe.

Pachnotka zwyczajna: dawkowanie

Nie istnieja jedna rekomendowana przez lekarzy dawka pachnotki. Tradycyjnie, pije się herbatę parzoną z dużą ilością wysuszonego zioła przez 10 do 15 minut - serwowana kilka razy dziennie ma pomóc przy przeziębieniach i zaparciach. Na astmę i alergię przez kilka tygodni stosuje się olej z nasion pachnotki lub wyciąg z liści.

Pachnotka zwyczajna: bezpieczeństwo

Ogolnie rzecz biorąc, pachnotka jest uważana za bezpieczne zioło, ale w przypadku niektórych osób ją stosujących odnotowano reakcje alergiczne.

Ponieważ zioło ma działanie uspokajające, po jego zażyciu może więc wystąpić i osłabienie uwagi.
Ekstrakty z pachnotki moga obniżyć poziom cholesterolu, więc zalecana jest ostrożność w jej stosowaniu w przypadku pacjentów przyjmujących leki zmniejszające ilość cholesterolu w organizmie.

Ustalono również, że zioło może hamować działanie indometacyny, leku stosowanego m. in. przy czy .

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 13:33:43, 05-02-2020 Mondryk

    Bardzo przydatne wskazówki. Dziękuję.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć