Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: pachnotka zwyczajna na alergię i obajwy astmy

Zioła w służbie zdrowiu: pachnotka zwyczajna na alergię i obajwy astmy

Pachnotka zwyczajna (perilla frutescens, japońska nazwa: shiso) pochodzi z Azji - rośnie m. in. w Chinach, Indiach, Japonii i Korei. Olej z nasion zioła, bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz kwasy alfa-linolenowe, jest używany do smażenia oraz jako przyprawa, ale roślina stanowi też substrat w przemyśle lakierniczym. Jeśli chodzi o medycynę tradycyjną, pachnotka jest stosowana głównie dla osłabienia objawów alergii i astmy, a także leczenia chorób układu krążenia.
Zioła w służbie zdrowiu: pachnotka zwyczajna na alergię i obajwy astmy [Fot. nakornchaiyajina - Fotolia.com]

Pachnotka zwyczajna: zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Nasilniejsze efekty daje stosowanie pachnotki w przypadku - wstępne badania potwierdziły pewną skuteczność wyciągu z pachnotki w przypadku alergii sezonowych. Podobnie skuteczne zioło okazało się w walce z . Odnotowano również dobre działanie ekstraktów z rośliny przy aftalnym zapaleniu jamy ustnej.

Poza tym tradycyjnie stosuje się pachnotkę w przypadku takich chorób, jak: i inne choroby układu krążenia, atopowe zapalenie skóry, przeziębienia, zaparcia, kaszel, cukrzyca, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, choroby płuc, nudności i wymioty, osteoporoza, zatrucia, infekcje dróg oddechowych, trądzik różowaty, . Co więcej, wyciągi z pachnotki mają poprawiać pamięć, obniżać poziom cholesterolu i tłuszczów we krwi, a także działać uspokajająco.

Zioło wykazuje właściwości: przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwutleniające i przeciwwirusowe.

Pachnotka zwyczajna: dawkowanie

Nie istnieja jedna rekomendowana przez lekarzy dawka pachnotki. Tradycyjnie, pije się herbatę parzoną z dużą ilością wysuszonego zioła przez 10 do 15 minut - serwowana kilka razy dziennie ma pomóc przy przeziębieniach i zaparciach. Na astmę i alergię przez kilka tygodni stosuje się olej z nasion pachnotki lub wyciąg z liści.

Pachnotka zwyczajna: bezpieczeństwo

Ogolnie rzecz biorąc, pachnotka jest uważana za bezpieczne zioło, ale w przypadku niektórych osób ją stosujących odnotowano reakcje alergiczne.

Ponieważ zioło ma działanie uspokajające, po jego zażyciu może więc wystąpić i osłabienie uwagi.
Ekstrakty z pachnotki moga obniżyć poziom cholesterolu, więc zalecana jest ostrożność w jej stosowaniu w przypadku pacjentów przyjmujących leki zmniejszające ilość cholesterolu w organizmie.

Ustalono również, że zioło może hamować działanie indometacyny, leku stosowanego m. in. przy czy .

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:33:43, 05-02-2020 Mondryk

    Bardzo przydatne wskazówki. Dziękuję.
  • 06:46:34, 24-03-2020 teraska

    Sama ostatnio przekonałam sie do medycyny naturalnej. Bardzo wiele dobrych ziół oraz innych środków moze miec znacznie lepszy wpłwy na nasze zdrowie niż wiele stosowanych na co dzień leków. Jednocześnie nie mają efektów ubocznych.

    Ze swojej strony polecam poczytanie sobie o działaniu olejków cbd:
    https://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/k...ci-olejkow-cbd

    Mają w sobie bardzo wiele witamin i mikroelementów i dzialają
    antyzapalnie
    antybakteryjnie
    oraz uspokajająco
    ... zobacz więcej
  • 11:50:00, 07-04-2021 kasandra

    Ja w tym wątku wspomniałabym o ziołach na pamięć. Tak konkretniej, to należałoby tutaj powiedzieć trochę na temat ginkgo biloba. Wpływa pozytywnie nie tylko na utrzymanie sprawności umysłowej, ale także przyczynia się utrzymania dobrego słuchu. Dla zainteresowanych dodam, że można znaleźć ciekawe artykuły na ten temat. Jeden z nich chciałbym wam nawet polecić. W wolnej chwili polecam zajrzeć na tę https://www.herbaya.pl/zdrowie-z-nat...-i-slaby-sluch stronę w internecie i trochę poczytać. Sama się z niego dużo dowiedziałam.
    ... zobacz więcej
  • 22:21:36, 14-04-2021 Radarowiec

    Ja ogólnie nigdy nie korzystałem z tych dóbr, aczkolwiek moja córka tak i była bardzo zadowolona. Zioła pomogły jej zwalczyć alergię na pyłki, zawsze miała nasilenie przed burzą. https://radaryonline.pl/radar-burz/

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy