Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: arnika górska na choroby serca i bóle mięśni

Zioła w służbie zdrowiu: arnika górska na choroby serca i bóle mięśni

Arnika górska to popularne zioło w leczeniu chorób serca, bólów mięśni i stanów zapalnych. Jest raczej bezpieczna i uważana za skuteczną.
Zioła w służbie zdrowiu: arnika górska na choroby serca i bóle mięśni [© seeburger17 - Fotolia.com] Łacińska nazwa zioła brzmi arnica montana. Jest to wieloletnia roślina, która rośnie do wysokości 30-60cm i ma żółte kwiaty podobne do stokrotki. W Polsce najliczniej rośnie w Sudetach i na Pojezierzu Mazurskim.

Jako preparat leczniczy funkcjonują ekstrakty z kwiatu arniki oraz suszonych i świeżych główek kwiatów rośliny.

Zastosowanie

Arnika jest stosowana głównie w leczeniu miejscowym, ale niekiedy przepisuje się ją jako lekarstwo do użytku wewnętrznego przy określonych chorobach serca.

Do użytku zewnętrznego arnika jest polecana przy: siniakach, skręceniach, bólach mięśni, ranach, , stanach zapalnych, ukąszeniach owadów, obrzękach przy , trądziku.

Wewnętrznie arnika bywa rekomendowana chorym na oraz tzw. „starcze serce".

Eksperci zalecają, by preparaty z arniki do użytku wewnętrznego były zażywane po konsultacji z lekarzem.

Działanie

Aktywne składniki arniki to laktony seskwiterpenowe, których działanie zmniejsza stany zapalne, osłabia ból oraz wykazuje właściwości immunostymulujące.

Inne ważne składniki zioła to: tymol, flawonoidy, inulina, karotenoidy i garbniki. Substancje te mogą mieć wpływ na pobudzenie krążenia krwi, a tym samym rozpraszania płynów wokół posiniaczonych tkanek, stawów i mięśni. Co więcej, może się to przełożyć na wzrost ciśnienia tętniczego.

Dawkowanie

Arnika najczęściej przygotowywana w postaci nalewki lub stanowi składnik kremów, maści, okładów lub podkładki grzewczej. Do stosowania wewnętrznego polecana jest herbata z araniki lub też można zakupić ekstrakt z zioła w tabletkach .

Ze względu na rozmaite formy produktów z araniką, nie ma jednego rekomendowanego sposobu jej stosowania.

Środki ostrożności

Miejscowe stosowanie arniki jest uważane za bezpieczne, jednak długotrwałe użytkownie może wywoływać podrażnienia skóry. Arniki nie należy stosować na uszkodzoną skórę lub przez osoby o szczególnie wrażliwej skórze.

W przypadku użytku wewnętrznego mogą występować: drgawki, , problemy z sercem, zaburzenia nerwowe i wymioty.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy