Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: abuta na dolegliwości menstruacyjne i gorączkę

Zioła w służbie zdrowiu: abuta na dolegliwości menstruacyjne i gorączkę

Abuta (Abutta officinali, Cissampelos pareira) jest drzewem osiągającym do 6 metrów, rośnie w dorzeczu Amazonki i innych tropikalnych rejonach świata. W Ameryce Południowej jest stosowana przede wszystkim w leczeniu różnych dolegliwości kobiecych. W niektórych częściach świata, zioło rekomenduje się w celu obniżenia gorączki oraz zmniejszenia stanu zapalnego i bólu. W Stanach Zjednoczonych abuta jest używana głównie do złagodzenia dolegliwości układu rozrodczego, takich jak skurcze menstruacyjne.
Zioła w służbie zdrowiu: abuta na dolegliwości menstruacyjne i gorączkę Z wyparzonych liści przygotowuje się kompresy na stany zapalne oczu oraz w przypadku ukąszeń przez węże. Jest także polecane przeciwko malarii, a w postaci wywaru rekomenduje się ją do leczenia gruźlicy oraz przy krwotokach płucnych.

Szerokie zastosowanie

Abuta może działać jako środek pobudzający przepływ krwi miesiączkowej. Ponadto, udokumentowano tradycyjne zastosowanie zioła jako środka moczopędnego, wykrztuśnego i przeciwgorączkowego.

Na podstawie informacji zebranych z rozmaitych badań oraz danych dotyczących medycyny naturalnej krajów, w których rośnie arbuta, przygotowano listę głównych zastosowań środka. Zioło jest stosowane na rozmaite problemy zdrowotne: trądzik, niedokrwistość, astma, czyraki, zapalenie oskrzeli, oparzenia, dreszcze, cholera, przeziębienia, kolki, zaparcia, drgawki, kaszel, zapalenie pęcherza moczowego, delirium, znieczulenie w stomatologii, cukrzyca, biegunka, obrzęk, czerwonka, dyspepsja, bakteryjne zakażenie skóry , infekcje oczu, problemy z płodnością, gorączka, krwiomocz, krwawienie, hipercholesterolemia (podwyższony poziom cholesterolu), nadciśnienie, świąd, żółtaczka, kamienie nerkowe, upławy, malaria, bóle, zapalenie nerek, kołatanie serca, wścieklizna, reumatyzm, owrzodzenia, bóle brzucha, bóle zębów, dur brzuszny, choroby weneryczne, rany. Ponadto, arbuta jest uważana za afrodyzjak.

Dawkowanie

Dawka zależna jest od rodzaju dolegliwości, na którą stosuje się zioło. Na dolegliwości menstruacyjne poleca się 1-2 gramów sproszkowanej kory zioła w tabletkach lub kapsułkach dwa razy dziennie. Abutę przygotowuje się także w formie nalewki, rekomendowana dawka to dawce 2-4 ml dwa razy dziennie.

Nie zaleca się podawania zioła dzieciom.

Bezpieczeństwo

Osoby ze stwierdzoną alergią lub nadwrażliwością na zioło, bądź którykolwiek składnik preparatu nie powinny przyjmować specyfiku.

Stosowanie u kobiet w ciąży nie jest zalecane ze względu na możliwość wywołania krwawienia, chociaż nie ma w tej kwestii zgody w środowisku zielarskim.

Abuta nie jest zalecane u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy