14-01-2017
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Łopian większy (łac. Arctium lappa) od wieków stosowany był w leczeniu różnych chorób, w tym zapalenia stawów czy cukrzycy.
Owoce łopianu mogą obniżyć poziom cukru we krwi, poza tym badania wykazały, że roślina może być skuteczna na infekcje bakteryjne, nowotwory, HIV i .
ZastosowaniePoniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub ograniczonych badaniach. Często nie zostały gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze zostały udowodnione.
Jedno z najpowszechniejszych zastosowań łopianu obejmuje pomoc w leczeniu . Jak wynika z badań na zwierzętach, roślina może obniżyć poziom cukru we krwi. Co więcej, testy wykazały, że łopian może mieć działanie przeciwnowotworowe i poprawić jakość życia pacjentów onkologicznych.
Roślina może być też skuteczna przy: zapaleniu stawów, infekcjach bakteryjnych, zaburzeniach funkcji pęcherza, , gorączce, infekcjach grzybiczych, dnie moczanowej, bólach głowy, chorobach nerek, kamieniach nerkowych, chorobach wątroby, infekcjach dróg oddechowych, reumatoidalnym zapaleniu stawów, rwie kulszowej, szkorbucie, chorobach skóry, infekcjach dróg moczowych, etc. Arctium lappa jest też uważane za .
Zewnętrznie stosowany łopian może być pomocny w leczeniu: czyraków, , trądziku, hemoroidów, swędzenia skóry, , owrzodzeń, oparzeń. Przyspiesza również gojenie się ran.
DawkowanieNie ma zatwierdzonych przez lekarzy dawek łopianu, które byłyby skuteczne lub bezpieczne. Dość łatwo dostępne są suszone korzenie rośliny, łopian w tabletkach, nalewki, i płynne wyciągi oraz herbatki korzeniowe.
Bezpieczeństwo
Łopian jest powszechnie uważany za bezpieczny, jeśli przyjmuje się go doustnie przez krótki okres czasu. Stosowanie preparatów z łopianu na skórę może powodować reakcje alergiczne, ale są one bardzo rzadkie.
Taniny obecne w roślinie być toksyczne, mogą powodować niestrawność i w wysokich stężeniach - uszkodzenie wątroby lub nerek. Zdarza się, że długotrwałe stosowanie tanin zwiększa ryzyko nowotworów głowy i szyi (jednak zaobserwowano ten zwiazek jedynie w badaniach na zwierzętach). Co więcej, łopian może powodować wzrost lub zmniejszenie poziomu cukru we krwi. Należy zachować ostrożność w jego stosowaniu u pacjentów z cukrzycą lub hipoglikemią. Teoretycznie, łopian może również powodować zaburzenia równowagi elektrolitowej ze względu na efekty moczopędne.
Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »