Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu - łopian większy na cukrzycę i raka

Zioła w służbie zdrowiu - łopian większy na cukrzycę i raka

Łopian większy (łac. Arctium lappa) od wieków stosowany był w leczeniu różnych chorób, w tym zapalenia stawów czy cukrzycy.
Zioła w służbie zdrowiu - łopian większy na cukrzycę i raka [© nadin333 - Fotolia.com] Owoce łopianu mogą obniżyć poziom cukru we krwi, poza tym badania wykazały, że roślina może być skuteczna na infekcje bakteryjne, nowotwory, HIV i .

Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub ograniczonych badaniach. Często nie zostały gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze zostały udowodnione.

Jedno z najpowszechniejszych zastosowań łopianu obejmuje pomoc w leczeniu . Jak wynika z badań na zwierzętach, roślina może obniżyć poziom cukru we krwi. Co więcej, testy wykazały, że łopian może mieć działanie przeciwnowotworowe i poprawić jakość życia pacjentów onkologicznych.

Roślina może być też skuteczna przy: zapaleniu stawów, infekcjach bakteryjnych, zaburzeniach funkcji pęcherza, , gorączce, infekcjach grzybiczych, dnie moczanowej, bólach głowy, chorobach nerek, kamieniach nerkowych, chorobach wątroby, infekcjach dróg oddechowych, reumatoidalnym zapaleniu stawów, rwie kulszowej, szkorbucie, chorobach skóry, infekcjach dróg moczowych, etc. Arctium lappa jest też uważane za .

Zewnętrznie stosowany łopian może być pomocny w leczeniu: czyraków, , trądziku, hemoroidów, swędzenia skóry, , owrzodzeń, oparzeń. Przyspiesza również gojenie się ran.

Dawkowanie

Nie ma zatwierdzonych przez lekarzy dawek łopianu, które byłyby skuteczne lub bezpieczne. Dość łatwo dostępne są suszone korzenie rośliny, łopian w tabletkach, nalewki, i płynne wyciągi oraz herbatki korzeniowe.

Bezpieczeństwo

Łopian jest powszechnie uważany za bezpieczny, jeśli przyjmuje się go doustnie przez krótki okres czasu. Stosowanie preparatów z łopianu na skórę może powodować reakcje alergiczne, ale są one bardzo rzadkie.

Taniny obecne w roślinie być toksyczne, mogą powodować niestrawność i w wysokich stężeniach - uszkodzenie wątroby lub nerek. Zdarza się, że długotrwałe stosowanie tanin zwiększa ryzyko nowotworów głowy i szyi (jednak zaobserwowano ten zwiazek jedynie w badaniach na zwierzętach). Co więcej, łopian może powodować wzrost lub zmniejszenie poziomu cukru we krwi. Należy zachować ostrożność w jego stosowaniu u pacjentów z cukrzycą lub hipoglikemią. Teoretycznie, łopian może również powodować zaburzenia równowagi elektrolitowej ze względu na efekty moczopędne.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy