05-12-2016
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Warto mieć w domu aloes, stanowi pomocny składnik zestawu pierwszej pomocy. Żel z liści rośliny pomaga m. in. na oparzenia, oparzenia słoneczne i otarcia. To nie wszystkie lecznicze właściwości aloesu, jest też skuteczny przy problemach żołądkowo-jelitowych i nie tylko.
to roślina o bardzo krótkich łodygach i grubych i mięsistych liściach, która rośnie na wysokość 60 do 100 cm. Gatunków aloesu jest bardzo dużo, jednak leczniczo wykorzystuje się zaledwie kilka z nich.
Długa historia uzdrawiającej mocy aloesu sięga starożytnego Egiptu - Kleopatra doceniała kojące i nawilżające właściwości rośliny, która miała być jej osobistym sekretem piękna. Aloes znany był także jako „roślina nieśmiertelności", dlatego przedstawiano ją jako dar składany przy pochówku faraonów.
ZastosowanieAloes został doceniony w medycynie od lat trzydziestych XX wieku, gdy dowiedziono, że może leczyć oparzenia słoneczne. Z tego powodu obecnie ekstrakt z rośliny jest składnikiem maści na , skaleczenia, podrażnienia skóry i in.
Do głównych efektów leczniczych aloesu należą, poza wspomnianymi: działanie przeczyszczające, łagodzenie i zaparć, pobudzanie wydzielania żółci.
Poza tym badania wskazują, że ekstrakt z aloesu mogą być skuteczne w leczeniu opryszczki narządów płciowych u mężczyzn, a także preparaty z jego zawartością mogą osłabić i .
Co więcej, aloes stanowi składnik żelu do zębów - czyści zęby i łagodzi podrażnienia dziąseł, a także jest skuteczny w zwalczaniu .
BezpieczeństwoAloesu nie poleca się osobom cierpiącym z powodu hemoroidów, choroby nerek, choroby serca lub arytmii. Poza tym zaleca się szczególną ostrożność w jego stosowaniu wszystkim, którzy mają alergię na cebulę i . Warto też pamiętać, że zażyty doustnie środek z aloesem może obniżyć poziom cukru we krwi.