Strona głównaZdrowieZgubne skutki łakomstwa

Zgubne skutki łakomstwa

Święta. Czas rodzinnych spotkań przy suto zastawionym stole. Siedzimy, rozmawiamy i jemy, jemy, jemy… A wieczorem najpierw nie możemy zasnąć, a potem dręczą nas senne koszmary. Boli żołądek, czasem wątroba, dokuczają mdłości i zgaga. Jak możemy sobie pomóc?
Zgubne skutki łakomstwa [© Monkey Business - Fotolia.com] Po pierwsze: pomyśleć o konsekwencjach zanim zjemy za dużo. Łakomstwo jest słabością, z którą bardzo trudno walczyć, ale na pewno da się to zrobić i to bez specjalnych wyrzeczeń. Zamiast sięgać po kolejny kawałek smażonego, tłustego mięsa, lepiej wybrać porcję sałatki lub duszonej czy pieczonej ryby, a tort z maślanym, ciężkim kremem zastąpić kawałkiem piernika czy makowca. Pomiędzy posiłkami powinniśmy popijać herbatki owocowe lub ziołowe albo wigilijny kompot z suszu: jest nie tylko smaczny, ale i doskonale wpływa na trawienie. Ograniczajmy picie kawy i alkoholu. Starajmy się wstawać od stołu z uczuciem lekkiego niedosytu.

Po drugie: więcej się ruszać. Świąteczny, rodzinny spacer naprawdę może nam pomóc: ruch pobudza jelita do pracy, usprawnia trawienie, a dotleniony organizm łatwiej poradzi sobie z nadmiarem kalorii i … alkoholu. Jeżeli dopisze nam szczęście i spadnie śnieg, zabierzmy dzieci na sanki czy łyżwy albo urządźmy bitwę na śnieżki. Dobra wiadomość dla łakomczuchów: po dużej dawce intensywnego wysiłku fizycznego świąteczne potrawy smakują jeszcze lepiej!

Po trzecie: lekkostrawna dieta. Jeśli „puściły nam hamulce” i zjedliśmy (i wypiliśmy…) za dużo, następnego dnia powinniśmy dać odpocząć naszemu żołądkowi. Jedzmy potrawy lekkostrawne, najlepiej gotowane na parze lub pieczone, pijmy dużo wody mineralnej, naparów ziołowych lub niskosłodzonych soków.

Po czwarte: wspomaganie z apteki. Większość z nas ma w swoich apteczkach leki pomagające przy niestrawności, zgadze czy mdłościom. Są skuteczne i działają bardzo szybko przynosząc ulgę. Równie pomocne w leczeniu niestrawności są znane od wielu lat zioła: mięta, rumianek, dziurawiec, koper włoski i mniszek. Mają one działanie rozkurczowe, żółcio – i moczopędne, a także lekko przeczyszczające. Napary z tych ziół można pić nawet kilka razy dziennie, po lub między posiłkami.

Po piąte: docenić rolę dobrych bakterii. Nadmiar świątecznych kalorii (zwłaszcza tych pochodzących ze słodkich i tłustych potraw) zaburza florę bakteryjną naszego przewodu pokarmowego. Aby przywrócić w nich równowagę, jedzmy serki lub jogurty zawierające żywe kultury bakterii probiotycznych.

A po szóste po prostu jedzmy mniej, aby te święta były naprawdę zdrowe! Czego Państwu i sobie życzę…

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:34:16, 28-12-2006 hanka93

    bardzo dobry

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy