Strona głównaZdrowie"Zegar żywnościowy" działa podobnie jak biologiczny zegar dobowy

"Zegar żywnościowy" działa podobnie jak biologiczny zegar dobowy

Zakłócenie snu może powodować niski poziom energii w ciągu dnia. Według uczonych z Uniwersytetu w Kalifornii podobny mechanizm dotyczy diety.
"Zegar żywnościowy" działa podobnie jak biologiczny zegar dobowy Znaczna zmiana dotychczas stosowanej , tak jak ma to często miejsce np. podczas Bożego Narodzenia, ma istotny wpływ na zaburzenia naturalnej równowagi organizmu.

Uczeni odkryli, że długa podróż samolotem, praca na zmiany, jedzenie pełnotłustych i wysokowęglowodanowych przekąsek niedługo przed snem, zakłóca mechanizm nazywany zegarem biologicznym.

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że ich organizm ma zegar snu - jeśli nie pójdzie się spać o zwykłej porze i nie prześpi się określonej liczby godzin, następnego dnia będzie się odczuwało . Niewiele osób jednak wie, że ciało ma również "zegar żywnościowy".

Zdaniem naukowców ciało reaguje na porę i wielkość spożywania posiłków w podobny sposób do tego, jak czyni to w odniesieniu do snu. Czyli, ma się określony wzorzec jedzenia i zburzenie go poprzez jedzenie dużej ilości posiłków lub ich drastyczne ograniczenie, powoduje zachwianie dotychczasowej naturalnej równowagi. Przykładowo, przed posiłkiem zostają uwalniane hormony, które wyzwalają uczucie głodu. Jeśli w wyniku modyfikacji sposobu jedzenia przestaną być wydzielane w odpowiedniej ilości, to wpływa na sposób trawienia jedzenia.

Wykorzystując do badań myszy naukowcy wskazali białko, które pozwala organizmowi na reagowanie na długoterminowe zmiany czasu posiłków. Zamiast karmienia myszy w trakcie standardowych godzin, podawali im jedzenie w czasie, gdy zwierzęta zazwyczaj śpią. Niektóre myszy miały wspomniane białko, inne zaś nie. Zwierzęta, u których nie zanotowano wspomnianego białka, nie budziły się na nowy czas karmienia, natomiast gryzonie posiadające opisywaną proteinę, skorygowały wzorce snu tak, że budziły się w porze podawania jedzenia.

Jak twierdzą autorzy badań, opisywany mechanizm ma wpływ na wiele chorób związanych z żywnością, takich jak i . To pokazuje, że organizm jest w stanie dostosować się do zmian w porach i jakości posiłków, jeżeli zmiany są długotrwałe, ale sporadyczne jedzenie o nietypowej porze dnia desynchronizuje nasz wewnętrzny zegar i może oznaczać większy przyrost masy ciała lub zmiany w procesie .

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy