Strona głównaZdrowieŻeby nie tracić tkanki mięśniowej, trzeba ćwiczyć

Żeby nie tracić tkanki mięśniowej, trzeba ćwiczyć

Wraz z wiekiem mięśnie słabną, więc traci się siłę i łatwiej o upadek. Żeby tego uniknąć, trzeba regularnie ćwiczyć.
Żeby nie tracić tkanki mięśniowej, trzeba ćwiczyć [Ćwiczenia © thodonal - Fotolia.com] pomaga przeciwdziałać utracie tkanki mięśniowej, zwiększyć siłę i zmniejszyć stany zapalne spowodowane starzeniem się oraz słabszą wydolnością serca.

W badaniach wzięło udział 60 pacjentów z i 60 zdrowych osób. Połowa każdej grupy miała 55 lat lub mniej, a druga połowa miała powyżej 65 lat.

Część uczestników z każdej grupie wiekowej została losowo przydzielona do czterotygodniowego programu treningu , pozostali zaś nie podejmowali żadnego wysiłku. Wszyscy zostali poddani biopsji mięśni na początku i na końcu testów.

Okazało się, że osoby z programu ćwiczeń cechowały się większą siłą mięśni i większym wychwytem tlenu przez pracujące mięśnie. Na podstawie biopsji badacze ustalili, że poziom białka MuRF1wskazującego na rozpad był wyższy u osób z niewydolnością serca niż u zdrowych rówieśników, jednakże ćwiczenia zmniejszyły ilość MuRF1 i ograniczyły mięśni (co z kolei mierzono poziomem białka TNF-alfa).

Zarówno u młodszych, jak i starszych pacjentów z niewydolnością serca, którzy ćwiczyli, zwiększyła się siła mięśni. Okazuje się więc, że aktywność fizyczna może mieć lecznicze właściwości także u osób z niewydolnością serca i ludzi w starszym wieku. Jak podkreślają uczeni, w ciągu ostatnich lat zwiększa się ilość przyjęć do szpitali z powodu niewydolności serca, co ma związek ze starzeniem się społeczeństw, dlatego tak szeroko dostępny „lek", jakim jest regularny trening, powinien być powszechne zalecany.

O badaniach można przeczytać w czasopiśmie Circulation.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy