Strona głównaZdrowieZe stresem trzeba walczyć. Zobacz, dlaczego

Ze stresem trzeba walczyć. Zobacz, dlaczego

Współczesny styl życia sprawia, że stres jest wszechobecny i tak się do niego przyzwyczajamy, że staramy się go zmniejszyć jedynie instynktownie, a nie poprzez świadome zmiany. Nie ma jednak na co czekać. Warto przeanalizować poziom stresu, z jakim się zmagamy i sprawdzić, co można zmienić w stylu życia lub jakie techniki relaksu wprowadzić.
Staramy się bezwiednie bronić przed stresem, a to wszystko dlatego, że po prostu jest nieprzyjemny. To jednak za mało, warto poznać sposoby na trwałe zmniejszanie jego obecności w naszymm życiu - powodów do jego unikania jest dużo. Oto kilka z nich.

Zdrowie

Silny stres może prowadzić m. in. do bólów głowy i problemów z trawieniem, a jesli się przedłuża, także do nadciśnienia, chorób serca, udaru mózgu. Poza tym przewlekły i nadmiernie aktywny autonomiczny układ nerwowy wiążą się z: , , nadczynnością tarczycy, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami seksualnymi, chorobami zębów i dziąseł, , etc.

Wygląd

Osoby o wysokim poziomie doświadczanego stresu , co negatywnie przekłada się na ich wygląd (cienie pod oczami, poszarzała cera, etc.). Poza tym wielu ludzi „zajada" stres, czyli dla osłabienia jego objawów siega po coś do jedzenia, co nierzadko wiaże się z problemami z wagą. Wreszcie, stres sprzyja objawom depresji, a one często (u znacznej części pacjentów) oznaczają zaprzestanie dbania o siebie.

Poczucie szczęścia

Co oczywiste, stres sprawia, że nie potrafimy się cieszyć życiem. Czyni nas poddenerwowanymi i ciagle uważnymi oraz zmobilizowanymi. Zaburza naszą zdolność do cieszenia się z małych przyjemności i odbiera ochotę na zaangażowanie w różne codzienne zajęcia. Słowem, osłabia . Psycholodzy radzą, by nawet w okresie podwyzszonego poziomu stresu starać się zadbać o obecność tego, co sprawia radość - może to być np.: słuchanie kojącej muzyki, podziwianie przyrody podczas spaceru, długa kąpiel w pianie, spotkania z przyjaciółmi, , etc.

Produktywność

Istnieje tzw. eustres, czyli „dobry stres", który nas motywuje do działania i przydaje energii, niestety często doświadczamy też dystresu, który odbiera nam wigor i chęć podjęcia określonej aktywności. Skupiając się na stresogennym bodźcu i zmagając się z objawami stresu (m. in. brakiem koncentracji), nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować i stajemy się mniej produktywni i w pracy, i w domu.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy