Strona głównaZdrowieZdrowy styl życia atrakcyjny dla wybranych?

Zdrowy styl życia atrakcyjny dla wybranych?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP, Polacy coraz chętniej prowadzą zdrowy tryb życia, jednak najbardziej jest to widoczne wśród osób wykształconych, mieszkających w miastach i cieszących się wysokim statusem majątkowym.
54% respondentów zapytanych o określenie swojego stylu życia wskazało, że nic się w tej dziedzinie nie zmieniło, żyją tak samo jak niegdyś, 31% stwierdziło, że funkcjonują w sposób zdrowszy, 14% deklaruje, że żyje mniej zdrowo.

Szczegółowe pytania odnosiły się m. in. do: diety, unikania stresu, aktywności fizycznej, palenia papierosów. 55% ankietowanych deklarowało, że odżywia się tak samo, 34% jada zdrowiej, 10% zaś mniej zdrowo. 44% respondentów uznało, że poziom stresu w ich życiu pozostaje bez zmian, 22% badanych zniwelowało stres związany z życiem zawodowym i prywatnym, 18% zaś jedynie w osobistych sprawach, a 4% tylko w pracy. 73% Polaków nie zaczęło uprawiać żadnego sportu w ciągu ostatnich kilku lat, 15% podjęło aktywność fizyczną, a 11% zaniechało tego.

Jeśli chodzi o palenie papierosów, 80% Polaków nie zmieniło swych przyzwyczajeń w tym zakresie, 8% zaczęło palić, ale 11% rzuciło nałóg.

Jak wynika z raportu TNS OBOP, zdrowszy styl życia najchętniej urzeczywistniali ludzie z wykształceniem wyższym i licencjackim (wzrost o 29 punktów procentowych), dalej uplasowały się osoby z wykształceniem średnim i pomaturalnym (wzrost o 15 punktów procentowych) i zasadniczym zawodowym (wzrost o 10 punktów procentowych), na ostatni miejscu uplasowali się ludzie z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (wzrost o 6 punktów procentowych).

W podziale na wybrane grupy społeczno-zawodowe najchętniej tryb życia na zdrowszy zmieniali żyć kierownicy i specjaliści – 35% badanych, pracownicy administracji i usług – 16%, robotnicy – 7% i prywatni przedsiębiorcy – 1%. Jednakże, np. rolnicy. w ogóle nie byli zainteresowani zmianą trybu życia.

„Biorąc pod uwagę podział według grup społeczno- zawodowych uderza siła tendencji do zdrowego trybu życia w grupie kierowników i specjalistów oraz bardzo słaba w grupie prywatnych przedsiębiorców. Największy przyrost troski o zdrowe życie, i to pod każdym badanym względem, występuje wśród ludzi, którym się dobrze wiedzie pod względem materialnym. Wśród ludzi biednych tendencja ta jest trudno zauważalna”, można przeczytać w podsumowaniu raportu TNS OBOP.

Dane wskazują, że tendencja do prowadzenia zdrowego trybu życia wzrasta z poziomem wykształcenia (wyjątek tu stanowi rzucanie palenia) oraz wielkością miejsca zamieszkania.

Joanna Papiernik / Wirtualne Media

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy