Strona głównaZdrowieZdrowy jogurt

Zdrowy jogurt

Jogurt to produkt znany od wieków. Już 4 tysiące lat temu pili go Egipcjanie. Jego walory zdrowotne i smakowe szybko docenili mieszkańcy krajów bliskiej Azji, Afryki i Bałkanów. Obecnie ponad 30 procent ludzi na całym świecie regularnie pije jogurty.
Jogurt najprawdopodobniej pochodzi z Indii. Dużą popularnością cieszył się w krajach bliskiej Azji i Afryki. Poprzez Turcję dotarł na Bałkany. To właśnie systematycznemu spożywaniu jogurtu ludność krajów bałkańskich zawdzięcza swoją długowieczność. ”Ja – urt” znaczy po turecku „kwaśne mleko”, a w Bułgarii na jogurt mówi się „jugurt” i „kiseło mlako”. Już setki lat temu jogurt był wytwarzany przez ludność wiejską z podgęszczonego - na skutek długotrwałego gotowania - mleka bawolego, a następnie z koziego i krowiego. Był gęsty, o silnie kwaśny smaku, dlatego przed spożyciem często rozcieńczano go wodą. W Europie na początku XX wieku jogurt sprzedawano w aptekach. Swoją popularność zawdzięcza jednak Szwajcarom, którzy dodali do niego owoce. Dziś ponad 30 proc. ludzi na całym świecie pije jogurty.

Prawie 30 proc. Polaków nie toleruje cukru zawartego w mleku – laktozy. Aby nie tracić cennego źródła wapnia, powinni sięgać po jogurty, które dzięki dużej zawartości wapnia, aminokwasów i witamin z grupy B, doskonale zastępują mleko. Dodatkowo są lekkostrawne i łatwiej przyswajalne niż mleko. Jogurt jest mlecznym napojem fermentowanym, który zawiera żywe kultury bakterii. Jest bogatszy od mleka w wapń - 350 ml jogurtu zawiera tyle samo wapnia co 500 ml mleka. Jogurt ma w sobie 4 - 5-krotnie więcej aminokwasów i ponad 20 proc. więcej witamin z grupy B (w tym 5-krotnie więcej kwasu foliowego).

Białko zawarte w jogurcie jest 2 - 3-krotnie szybciej trawione przez organizm człowieka niż mleko. Jogurt ułatwia syntezę witamin w organizmie i wchłanianie żelaza, wspomaga układ odpornościowy, odtruwa organizm z toksyn, pomaga przy zaparciach, wzdęciach, niedokwaśności żołądka, stanach zapalnych jelit. Dzięki obecnym w jogurcie żywym bakteriom, białka ulegają nadtrawieniu, w związku z czym wzrasta ich podatność na działanie enzymów trawiennych. Jogurt bogaty w żywe kultury bakterii wywiera korzystny wpływ na wydzielanie soków trawiennych i eliminuje bakterie chorobotwórcze oraz gnilne z przewodu pokarmowego, pod warunkiem jednak, że jest systematycznie i w dużych ilościach spożywany.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy