Strona głównaZdrowieZdrowsza dieta (DASH) w średnim wieku to lepsze zdolności poznawcze na starość

Zdrowsza dieta (DASH) w średnim wieku to lepsze zdolności poznawcze na starość

Kobiety stosujące w średnim wieku dietę, która ma na celu obniżenie ciśnienia krwi, są o około 17 proc. mniej narażone na zaburzenia pamięci i inne oznaki pogorszenia funkcji poznawczych kilkadziesiąt lat później.
Zdrowsza dieta (DASH) w średnim wieku to lepsze zdolności poznawcze na starość [fot. Shai Sarfati from Pixabay]
Według ekspertów zmiana stylu życia w średnim wieku - w tym stosowanie - może poprawić funkcje poznawcze u kobiet w późniejszym czasie. Ma to szczególne znaczenie wobec tego, że panie stanowią ponad dwie trzecie osób, u których diagnozuje się chorobę , najczęstszą postać demencji.

- Subiektywne odczucie problemów z codziennym funkcjonowaniem poznawczym jest wczesnym prognostykiem poważniejszych zaburzeń neurokognitywnych, takich jak choroba Alzheimera - prof. Yu Chen NYU Grossman School of Medicine. - Po ponad 30 latach obserwacji odkryliśmy, że im ściślejsze jest przestrzeganie diety DASH w wieku średnim, tym niższe jest prawdopodobieństwo zgłaszania kłopotów poznawczych znacznie później - dodaje.

Dieta DASH obejmuje duże ilości produktów pochodzenia roślinnego bogatego w potas, wapń i magnez oraz zawiera niewielkie dawki tłuszczów nasyconych, cholesterolu, sodu i cukru. Długoletnie badania pokazują, że nadciśnienie, szczególnie w wieku średnim, jest czynnikiem ryzyka zaburzeń i demencji.

Co pokazały testy

Uczeni przeanalizowali dane ponad 5 tysięcy kobiet, których stan zdrowia monitorowano przez ponad 30 lat. Problemy z funkcjami poznawczymi oceniano za pomocą standardowych kwestionariuszy, które wskazywały na późniejsze łagodne zaburzenia funkcji poznawczych prowadzące do . Kwestionariusze dotyczyły trudności w zapamiętywaniu ostatnich wydarzeń lub list zakupów, jak również problemów z rozumieniem poleceń, rozmów w grupie, czy poruszaniem się po znajomych ulicach.

Z sześciu wymienionych w formularzu dolegliwości poznawczych 33 procent kobiet zgłosiło występowanie więcej niż jednej. U kobiet, które najściślej przestrzegały diety DASH, ryzyko wielu problemów kognitywnych było o 17 proc. niższe.

- Dane sugerują, że ważne jest stosowanie zdrowej diety już w wieku średnim, aby zapobiec zaburzeniom funkcji poznawczych w starszych latach - uważa Yixiao Song, współautorka badań.

Przestrzeganie diety DASH może nie tylko zapobiec nadciśnieniu, ale także problemom poznawczym, podkreślają uczeni.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy