Strona głównaZdrowieZdrowie mózgu pięćdziesięciolatków znacznie pogorszyło się podczas pandemii

Zdrowie mózgu pięćdziesięciolatków znacznie pogorszyło się podczas pandemii

Zdrowie mózgu osób powyżej 50-go roku życia pogarszało się podczas pandemii szybciej, nawet jeśli nie chorowały one na Covid-19.
Zdrowie mózgu pięćdziesięciolatków znacznie pogorszyło się podczas pandemii [fot. Anrita from Pixabay]
Przejrzano wyniki skomputeryzowanych testów funkcji mózgu ponad trzech tysięcy osób w wieku 50 - 90 lat. Badania sprawdzały pamięć krótkotrwałą uczestników i ich zdolność do wykonywania złożonych zadań.

Jak ustalono, pogorszenie funkcji poznawczych znacznie przyspieszyło w pierwszym roku pandemii. Nastąpiła wówczas 50-procentowa zmiana tempa osłabienia możliwości kognitywnych w całej badanej grupie. Ustalono też, że ten negatywny proces częściej dotyczył osób, u których już przed pandemią występowały łagodne .

Sytuacja ta utrzymywała się przez drugi rok pandemii, co sugeruje, że jej skutki będą wykraczać poza początkowy 12-miesięczny okres lockdownu. Według ekspertów taki wpływ ma szczególne znaczenie dla bieżącej polityki i służby zdrowia publicznego.

Wydaje się, że pogorszenie funkcji poznawczych pogłębiło szereg czynników związanych z pandemią, takich jak: nasilenie i , zmniejszenie aktywności fizycznej i większe spożycie alkoholu. Wcześniejsze badania pokazały, że wysiłek fizyczny, leczenie depresji i ponowne nawiązywanie kontaktu z ludźmi to ważne sposoby zmniejszania ryzyka otępienia i utrzymania zdrowia mózgu.

- Nasze odkrycia sugerują, że lockdown i inne ograniczenia, których doświadczyliśmy podczas pandemii, miały realny, trwały wpływ na zdrowie mózgu osób w wieku powyżej 50 lat, nawet po zakończeniu obostrzeń. (...) Obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek jest zapewnienie wsparcia osobom z osłabionymi funkcjami poznawczymi, zwłaszcza że można podjąć różne działania, by zmniejszyć ryzyko późniejszej . Jeśli martwisz się o swoją pamięć, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to umówić się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu i uzyskać poradę - radzi profesor Anne Corbett, współautorka badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy