Strona głównaZdrowieZdrowe oczy: praca z komputerem

Zdrowe oczy: praca z komputerem

Nawet krótka praca przed komputerowym monitorem może powodować u wrażliwych osób odczuwanie takich dolegliwości jak podwójne widzenie, pieczenie, kłucie, ucisk, ból, zaczerwienienie i łzawienie oczu, a nawet powstawanie przemijającej krótkowzroczności. Takie zaburzenia mogą być spowodowane zarówno ograniczeniem typowych czynności wzroku, jak i nie przestrzegania zasad ergonomii dla stanowisk komputerowych.
Zdrowe oczy: praca z komputerem Co szkodzi oczom przy komputerze?

Podczas pracy przy komputerze oczy narażone są na szybsze wysychanie, co może być wywołane warunkami panującymi w pomieszczeniach, jak i niedostatecznym wydzielaniem łez. Przy komputerze mrugamy kilka razy rzadziej niż zwykle. Przenosząc wzrok z klawiatury na monitor, wykonujemy przy tym niewielkie, mimowolne ruchy powiekami, które odczytywane są przez mózg jako mrugnięcia, a to powoduje, że nie wysyła on już kolejnego sygnału do powiek o konieczności mrugnięcia. Brakuje więc wydzieliny łzowej nawilżającej oko.

– Do typowych objawów zespołu należą m.in.: uczucie piasku pod powiekami, swędzenie, drapanie, pieczenie, zaczerwienie, ból, obrzęknięte powieki, zjawisko podwójnego widzenia, światłowstręt – mówi Renata Makuc, okulista. – Oczy takie są też bardziej podatne na infekcje, ponieważ przez odsłoniętą rogówkę mogą wnikać bakterie, wirusy, grzyby. Człowiek jest anatomicznie przygotowany do patrzenia na różne odległości, dlatego uznaje się, że długie patrzenie wyłącznie blisko (np. na ekran monitora komputerowego) może być środowiskową przyczyną krótkowzroczności – dodaje.

Oczy przy komputerze muszą dostosowywać się do różnych warunków oświetlenia, to, podobnie jak złe oświetlenie, bardzo je męczy. Jeżeli przy komputerze utrzymujemy złą pozycję ciała, to możemy mieć zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, które z kolei mogą być przyczyną połączonych z zaburzeniami widzenia. Zmiany zwyrodnieniowe podrażniają lub uciskają tętnice kręgowe i mogą powodować zespół niedokrwienny tylnego dołu czaszki, do objawów którego zalicza się m.in. zaburzenia widzenia.

Okulary od pracodawcy

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza. Przepisem regulującym refundację okularów jest Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, z 1 grudnia 1998 r. (Dz.U. 98.148.973). Mówi ono, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Okulary należą się także praktykantom i stażystom, jeżeli pracują przy komputerze co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Wysokość refundacji nie jest jednak określona. W praktyce pracodawca, w stosownych regulacjach wewnętrznych, zawiera odpowiednie zapisy, wskazujące stawki refundacji za soczewki okularowe oraz oprawki. Rozporządzenie powyższe określa także wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii dla stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe oraz wymagania dotyczące organizacji pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Rady dla zmęczonych oczu

Dla komfortu oczu osób pracujących przy komputerze ważny jest mikroklimat panujący w pomieszczeniach, w których pracują (np. temp. latem 20-24°, a zimą 20-22°, odpowiednia wilgotność powietrza). Dobrze sprawdzą się też okulary z powłoką antyrefleksyjną, bo niwelując szkodliwe odbicia światła, sprawiają, że do oczu dociera jego większa ilość i po prostu lepiej widzimy.

– Ważne jest, by pracując przy komputerze często robić krótkie przerwy – zaleca dr Makuc. – Można odejść od komputera na kilka minut, wyjrzeć przez okno, popatrzeć na dalekie obiekty. Oczy zmęczone zbyt długim patrzeniem w monitor można też odprężyć krótkimi ćwiczeniami, np. patrzeniem góra – dół; na prawo – na lewo; obracaniem oczu zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara i odwrotnie.

Wodzenie oczami pobudza ruchliwość gałek ocznych, odpręża mięśnie barków i karku, dotlenia organizm. Można też zamykać i otwierać oczy, to rozluźnia mięśnie twarzy i oczu oraz pobudza wydzielanie łez. Powinno się unikać ciemnego i czarnego tła z jasnymi znakami, gdyż jest to szczególnie męczące dla oczu.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 23:38:55, 24-11-2013 ultramaryna

    Najlepiej działają tabletki Vitrum Vitrum, mają zwiększone dawki witaminy E i C, które chronią oczy przez zaburzeniami i chorobami. Więc tabletki nie tylko eliminują suchość, pieczenie, ból, ale wzmacniają budowę oka. Poprawiają nawet wzrok.
  • 15:41:07, 17-12-2013 Noranda

    Problem zaćmy to kwestia komfortu życia lub wegetacji. Przecież ponad 80% kontaktu ze światem zewnętrznym mamy przez oczy!
    Tym bardziej dzisiaj, gdy mamy wdrożone potrzeby czytania, oglądania TV no i komputer..
    Może to co napiszę niektórych początkowo zbulwersuje, ale mam nadzieję że po drugim spokojnym przeczytaniu zrozumieją moje stanowisko i przyznają mi nieco racji:
    Miałem szybko postępującą zaćmę powikłaną obu oczu.
    Bez rozpisywania się o korowodach i podchodach pod lekarzy NFZ zostałem /w Krakowie/ zakwalifikowany do zabiegu pierwszego oka. Musiałem czekać dwa lata, a zaćma narastała w obu... Wreszcie nadszedł ten czas. 3 dni leżenia w szpitalu i wyrwał się ze mnie jeszcze na stole okrzyk;" Boże, jak ja was ostro widzę!" Wszystko bez niespodzianek, kontrola że wszystko OK a ja wracam do tematu kiedy drugie oko. Odpowiedź- za następne dwa lata. Dlaczego? "Sory- NFZ". Wiedziałem że bez większej łapówki idąc tą ścieżką mógłbym co najwyżej rozbić sobie łeb o rzeczywistość.
    Zdecydowałem się na zabieg prywatnie właśnie w krakowskiej klinice prof Zb.Zagórskiego. Na zabieg czekałem...TYDZIEŃ!!
    od prawie miesiąca widzę doskonale i nie żałuję ani grosza z tych 3200zł które za zabieg zapłaciłem.

    Tak sobie myślę,że od ładnych kilku lat pogodziliśmy się z dentystyką prywatną bo gdy ząb boli to nie żal grosza. Gdy chodzi o komfort życia ze wzrokiem to godzimy się na lata wegetacji. Wielu Polaków kwotę 3000zł wydaje kwartalnie na przelew i papierosy. Jak się nie ma co się lubi /to nie tylko wina rządów tego wstrętnego Tuska/, to trzeba działać tak jak można .Zależy tego czy na prawdę muszę czekać latami, czy mając tych lat nie tak wiele przed sobą wole wziąć pożyczkę, spłacać ją np.w 10 ratach po 300zł i żyć z komfortem widzenia.
    Jak już widzę, to próbuję gdzie się da przedstawić opinię, że przecież zabieg można wykonać prywatnie. Niech takich klinik powstanie tyle, że będą ze sobą konkurować. Wtedy koszt zabiegu spadnie choćby do poziomu jak w kilku państwach UE.
    Za to mnie jako pacjentowi NFZ lub inna cholera zwraca na moje konto np.2/3 tego co zapłaciłem, a reszta to moja sprawa skoro mi się spieszyło. Dla mnie takie współpłacenie ma sens praktyczny dla tego co najważniejsze- zdrowia.

    Liczenie na to że "mi się należy wszystko" to taka sama utopia jak "wszyscy mamy takie same żołądki" i wszyscy jesteśmy równi: Marzenia i demagogia to jedno,a racjonalne obejście schodów ekonomicznych w służbie zdrowia to całkiem coś innego. Dla dodania szczegółów podaję, iż z innych źródeł /Internet/ wiadomo że ta prywatna do wyceny zabiegu przez NFZ ze zbędnym leżeniem w szpitalu to prawie ta sama kwota. I tu potrzebni są politycy /przepraszam Lilę za wulgaryzmy/ "z głową i jajami". Szukajmy takich a potem pchajmy gwoździem w 4 litery żeby zrobili krok do tego czego od nich oczekujemy w przepisach prawa.Nawet gdyby przyszło wnieść poprawkę do konstytucji.
    I tyle moich refleksji do bardzo prywatnej historii w epizodzie z zaćmą..
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć