Strona głównaZdrowieZdrowa dieta zapobiega zaćmie

Zdrowa dieta zapobiega zaćmie

Nowe badanie po raz kolejny pokazuje korzyści zdrowej diety. Okazuje się, że zbilansowany sposób jedzenia obniża ryzyko zaćmy u starszych kobiet.
Naukowcy z University of Wisconsin w Madison odkryli, że u starszych kobiety, które regularnie konsumują pożywne jedzenie, notuje się niższe ryzyko rozwoju zaćmy.

- Poprawa stylu życia, która obejmuje zdrową dietę, rzucenie palenia i unikanie otyłości, może faktycznie obniżyć ryzyko konieczności inwazyjnej i kosztownej operacji - mówi doktor Julie Mares z University of Wisconsin.

Naukowcy przeanalizowali nawyki żywieniowe ponad 2000 kobiet w wieku od 55 do 86 lat. W tym celu partycypantki wypełniły wcześniej szczegółowe kwestionariusze na temat diety, jaka stosowały i jaką ciągle stosują. Uczeni dokonali ewaluacji sposobu żywienia stosując wskaźnik zdrowego żywienia (HEI - Healthy Eating Index) opracowany w 1995 roku do oceny zgodności federalnych programów żywieniowych z zaleceniami ujętymi w piramidzie żywieniowej stworzonej przez amerykański Departament Rolnictwa.

Okazało się, że u kobiet, które uzyskały najwyższy wskaźnik zdrowego żywienia, stwierdzono o 37% niższe ryzyko pojawienia się zaćmy w porównaniu do pozostałych uczestniczek.

- Dieta była najsilniejszym czynnikiem zwiększenia prawdopodobieństwa zaćmy jądrowej u kobiet po menopauzie - stwierdzili autorzy badania.

Ponadto, naukowcy stwierdzili, że mimo niezdrowej diety, która stanowiła najbardziej znaczący czynnik zachorowania, palenie papierosów i otyłość również były związane z chorobą.

Odkryto również, że w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się panie z brązowymi oczami, kobiety krótkowzroczne oraz mające wysokie ciśnienie krwi.
Wyniki badania opublikowano w Archives of Ophthalmology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 15:15:38, 12-07-2010 leczeniezacmy

  Gdy już rozwinie się zaćma, wszystkie informacje o niej i sposobach jej leczenia znajdą Państwo na www.leczeniezacmy.pl. Portal jest bazą wiedzy o chorobie i profilaktyce, możliwościach i nowych metodach leczenia. Na stronie dużo uwagi poświęcono zabiegowi usunięcia zaćmy oraz rodzajom soczewek wszczepianych w czasie zabiegu. Strona oferuje także możliwość zadawania pytań on-line, na które użytkownikom strony odpowiada lekarz okulista - dr n. med. Wojciech Kołodziejczyk z II Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.
  ... zobacz więcej
 • 23:40:30, 13-07-2010 MSen

  Co sądzicie na temat artykułu? Czy waszym zdaniem zdrowa dieta może zapobiec zaćmie?? Wg mnie tak,ale pod warunkiem że będzie ją stosować dużo wcześniej,nie tylko wtedy kiedy zaczną się problemy zdrowotne.
 • 13:20:32, 18-07-2018 smiki

  Czytałam, że popularnością cieszy się usuwanie zaćmy w czeskich klinikach. Zamiast czekać 4 - 5 lat na operację w Polsce, pacjent w ramach refundacji NFZ może wyjechać np. do czeskiego Cieszyna (klinika nazywa się PROVISUS) i tam poddać się w ciągu 2 tygodni zabiegowi. Wszystko w ramach ustawy o leczeniu transgranicznym i dopóki ono obowiązuje to warto skorzystać: http://www.operacjazacmy.info/ . Co sądzicie?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kobiety.net.pl
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Hospicja.pl
 • Aktywni 50+
 • Oferty pracy