Strona głównaZdrowieZdolności poznawcze w starszym wieku można poprawić... pijąc sok pomarańczowy

Zdolności poznawcze w starszym wieku można poprawić... pijąc sok pomarańczowy

Badania wskazują, że regularne spożywanie flawonoidów, związków znajdujących się np. w soku pomarańczowym, wiąże się z korzyściami zdrowotnymi u osób starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i chorobami neurodegeneracyjnymi.
Zdolności poznawcze w starszym wieku można poprawić... pijąc sok pomarańczowy [Fot. Sea Wave - Fotolia.com]
W testach uczonych z Uniwersytetu w Reading wzięło udział 37 osób w wieku 60-81 lat. Codziennie przez osiem tygodni uczestnicy wypijali 500 ml soku pomarańczowego. Na początku i na końcu okresu badań zostali poddani testom pozwalającym na ocenę pamięci, czasu reakcji i zdolności komunikowania się.

Okazało się, że regularne serwowanie sobie napojów flawanonami, pochodnymi , poprawiło funkcje poznawcze nie tylko u zdrowych ludzi starszych, ale przydało korzyści seniorom, którzy doświadczali łagodnych zaburzeń poznawczych, a nawet pacjentom ze zdiagnozowanymi chorobami neurodegradacyjnymi.

To kolejne badanie, które potwierdza, że dieta ma istotny wpływ na nasze możliwości poznawcze. Wcześniej dowiedziono m. in., że duże dawki flawanoli z kakao poprawiają funkcje wykonawcze i pamięć przestrzeną, zaś jedzenie i , które są bogate w antocyjany (związki z klasy flawonoidów) wiąże się z korzyściami dla pamięci u osób starszych z łagodnymi .

Drobne zmiany w codziennym sposobie odżywiania się, takie jak jedzenie większej ilości warzyw bogatych w flawonoidy, mogą przynieść wiele dobrego dla zdrowia mózgu. Nasze badanie potwierdza dotychczasowe ustalenia na temat roli produktów bogatych w flawonoidy w powstrzymywaniu osłabienia poznawczego, wyjaśniają autorzy badań.
Wyniki badań przedstawiono w American Journal of Clinical Nutrition.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X