Strona głównaZdrowieZbyt dużo litu w wodzie wywołuje niedoczynność tarczycy

Zbyt dużo litu w wodzie wywołuje niedoczynność tarczycy

Wyniki nowych badań szwedzkich pokazują, że niedoczynność tarczycy może być skutkiem spożycia zbyt dużych ilości litu znajdującego się w wodzie gruntowej. Lit wykorzystuje się na całym świecie do leczenia zaburzenia dwubiegunowego oraz lekoopornej depresji. We wsiach w rejonie argentyńskich Andów, gdzie chorzy poddawani leczeniu zaburzenia dwubiegunowego wykazywali zmianę funkcji tarczycy, stwierdzono wysokie stężenie tego pierwiastka.

Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Environmental Health Perspectives, zostały częściowo dofinansowane z projektu PHIME (Oddziaływanie na zdrowie publiczne długofalowej ekspozycji niskiego poziomu na zróżnicowane pierwiastki w podatnych warstwach populacji), który uzyskał wsparcie na kwotę 13,43 mln EUR z tematu "Jakość i bezpieczeństwo żywności" Szóstego Programu Ramowego (6PR). To jedne z około 30 badań wnoszących swój wkład w cele PHIME w zakresie oddziaływania, jakie metale toksyczne mogą wywierać na kilka często występujących chorób, stanowiących poważny problem dla zdrowia publicznego.

Niedoczynność tarczycy to zaburzenie metaboliczne, które wywołuje depresję, zmęczenie, utratę pamięci, wzrost masy ciała i wrażliwość na chłód. Na potrzeby badań naukowcy przebadali kobiety z kilku wiosek w rejonie góry Puna.

"Ilość litu spożywana przez kobiety z Ameryki Łacińskiej w wodzie pitnej może wynosić dziesięciokrotność dawki dziennej przyjmowanej przez chorego na zaburzenie dwubiegunowe" - wyjaśnia dr Karin Broberg, lekarz specjalista medycyny pracy i medycyny środowiskowej z Uniwersytetu w Lund w Szwecji oraz naczelna autorka raportu z badań. "Z drugiej strony przyjmują one lit przez całe swoje życie, a nawet przed urodzeniem. Tak naprawdę w praktyce nie wiemy, co to oznacza dla ich zdrowia. Dlatego planujemy nowe badania, w ramach których porównany zostanie stan zdrowia dwóch grup matek i dzieci, odpowiednio z najwyższym i najniższym stężeniem litu we krwi."

Eksperci twierdzą, że w Andach występuje wiele pierwiastków, a Boliwia dysponuje ogromnymi zasobami litu w solnisku Salar de Uyuni. Niemniej pierwiastki te nie mają samych pozytywnych stron, bowiem stanowią również zagrożenie dla środowiska.

Wyniki wcześniejszych badań koncentrujących się na prowincji Salta w północno-zachodniej Argentynie wskazują na wysokie stężenie litu, arsenu, cezu, boru i rubidu zarówno w wodzie pitnej, jak i w moczu kobiet z tego regionu, które wzięły udział w badaniach.

"Przyjmowanie przez całe życie arsenu i litu stwarza wyraźne zagrożenie dla zdrowia" - stwierdza dr Broberg. "Nie wiadomo, co wiąże się z przyjmowaniem innych substancji, ponieważ przeprowadzono niewiele badań dotyczących ich roli w zwykłej wodzie pitnej" - dodaje.

Spektrometria mas wykorzystana przez naukowców w badaniach umożliwiła pomiar zawartości wielu substancji jednocześnie, dzięki czemu okazała się znaczne skuteczniejszą metodą od tradycyjnych technik, które umożliwiają analizę tylko jednej substancji na raz. Dr Broberg jest zwolenniczką wykorzystywania spektrometrii mas do oceny wody spożywanej przez ludzi.

"Woda gruntowa w wielu miejscach uznawana jest za lepszą do spożycia od często zanieczyszczonej wody z jezior i rzek" - podkreśla. "Niemniej w Bangladeszu spowodowała kolosalne problemy zdrowotne, ponieważ okazało się, że woda z wierconych studni zawiera arsen. Niewiele wiadomo na temat stężenia litu i innych potencjalnie niebezpiecznych substancji w wodzie gruntowej na świecie, a zatem należy to zmierzyć."

Więcej informacji:


Uniwersytet w Lund:


Environmental Health Perspectives:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 03:40:24, 24-04-2011 ~gość: 212.76.55.xxx

    A co wiadomo o zawartości litu w polskich studniach? Bada to ktoś?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy