Strona głównaZdrowieZawał serca, udar mózgu: słaba wiedza Polaków na temat profilaktyki

Zawał serca, udar mózgu: słaba wiedza Polaków na temat profilaktyki

Z analizy danych uzyskanych w ramach Programu edukacyjnego z zakresu profilaktyki chorób układu krążenia wynika, że co piąty Polak nie wie, że poprzez modyfikację stylu życia może zdecydowanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu.
Na wystąpienie chorób układu krążenia mają wpływ nie tylko czynniki takie, jak profil genetyczny czy wiek, ale przede wszystkim niezdrowy styl życia.

- Choroby układu krążenia są główną przyczyną umieralności w populacji krajów rozwiniętych. Wynikają one niewątpliwie ze zmian w stylu życia mieszkańców tych obszarów: palenia papierosów, braku aktywności fizycznej, stale towarzyszącego stresu, czy niewłaściwych nawyków żywieniowych - twierdzi prof. Jarosław Drożdż, kierownik Kliniki Kardiologii Szpitala im. dr S. Sterlinga w Łodzi, Kierownik Naukowy i Patron programu.

Analiza danych zebranych w Programie edukacyjnym z zakresu profilaktyki chorób układu krążenia ujawniła wciąż istniejące braki w wiedzy pacjentów na temat wpływu stylu życia na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego oraz najczęściej popełniane błędy w codziennej trosce o zdrowie. Blisko połowa (48 procent) osób, które wzięły udział w programie edukacyjnym twierdzi, że bierne palenie papierosów, w znacznie mniejszym stopniu niż aktywne, wpływa na zwiększenie ryzyka choroby wieńcowej. - Jednak bierne palenie tytoniu jest niemal tak samo niebezpieczne jak palenie czynne - dodaje prof. Jarosław Drożdż.

Ponadto 57 procent osób zadeklarowało, że prowadzi siedzący tryb życia i nie dba o swoją kondycję fizyczną. Tymczasem, dzięki codziennym, dostosowanym do indywidualnych możliwości ćwiczeniom można poprawić funkcjonowanie serca. Okazało się również, że co trzeci Polak nie dba o jakość i skład spożywanych posiłków, a właściwa dieta stanowi niezwykle ważny element uzupełniający leczenie farmakologiczne.

- Realizacja programu edukacyjnego wywarła niewątpliwie wpływ na poprawę świadomości zdrowotnej wśród edukowanych pacjentów. Samo postawienie pytań wywołuje refleksję zmuszając pytanych do zastanowienia się nad udzieleniem odpowiedzi. Choć daleko nam jeszcze do takiej świadomości społecznej, którą uznalibyśmy za wystarczającą, pierwsze kroki zostały już dokonane. A od wiedzy już tylko krok do właściwej modyfikacji stylu życia skutkującej jego wydłużeniem
i poprawą jego jakości - podkreśla prof. Jarosław Drożdż.

Program edukacyjny z zakresu profilaktyki chorób układu krążenia, opiera się na określeniu stopnia znajomości zagadnień związanych z profilaktyką chorób układu krążenia w naszym społeczeństwie oraz na dostosowanej do poziomu wiedzy pacjenta edukacji z zakresu profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Program opracowano na podstawie wytycznych Polskiego Forum Profilaktyki, które objęło również patronat nad programem.

Program edukacyjny z zakresu profilaktyki chorób układu krążenia prowadzony jest w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". Program buduje całościowe spojrzenie na pacjenta, zachęca do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych, uczy pacjentów mówić kompleksowo swoich problemach zdrowotnych.

www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:22:09, 30-01-2010 student

    witam.
    Mam do Państwa wielką prośbę. Jako studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego działamy w Studenckim Kole Naukowym przy jednej z klinik, i obecnie prowadzimy badanie ankietowe dotyczące czynników ryzyka chorób układu krążenia, a jak wiadomo bez znajomości czynników ryzyka nie da się prowadzić skutecznej profilaktyki. Szukamy chętnych do jej rozwiązania - ankieta zawiera 33 pytania, w wiekszości należy jedynie zaznaczyć jedną z kilku odpowiedzi, a w kilku wpisać.
    Ankieta jest całkowicie anonimowa - nie podaje sie żadnych danych personalnych, a jej wyniki zostaną wykorzystane jedynie w celach naukowych.

    Chętnych bardzo proszę o wypełnienie. Z góry dziękuję, zajmie to ponad 10 min..

    wystarczy kliknąć poniższy link do ankiety:

    http://www.moje-ankiety.pl/wypelnij/...nariusz/10132/

    ankieta skierowana jest do wszystkich osób dorosłych niezwiązanych zawodowo/wykształceniem ze służbą zdrowia/medycyną

    dziękuję i pozdrawiam
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy