13-08-2017
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
W przypadku kobiet ryzyko problemów z sercem jest istotnie zależne nie tylko od wieku, ale i określonych okoliczności, takich jak obecność menopauzy. Po klimakterium zmienia się gospodarka hormonalna, która przed tymi zmianami stanowiła ochronę dla zdrowia serca. Poza tym warto pamiętać, że objawy zawału różnią się u kobiet i mężczyzn - u pań mogą nie być tak oczywiste.
Jeden z głównych objawów zawału to ból w klatce piersiowej. Jednakże u mężczyzn jest zwykle bardzo silny, natomiast u kobiet może mieć zróżnicowane nasilenie. Dyskomfort jest opisywany najczęściej jako uczucie ucisku lub wypełnienia klatki piersiowej. Trwa to nierzadko kilka do kilkunastu minut, czasem ustępuje na jakiś czas, by następnie powrócić. Poza tym mogą pojawić się też objawy charakterystyczne dla innych chorób, np. .
Ból często promieniuje od klatki piersiowej do reszty ciała, ramion, pleców, szyi i szczęki. Początek bólu może być nagły lub stopniowy, wraz z rozwojem zawału jego intensywność może ulegać osłabieniu. Co więcej, podczas zawału mogą wystąpić problemy z oddychaniem, lub nudności.
Jak podkreślają lekarze, poznanie objawów ma zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia ryzyka najpoważniejszych następstw zawału. Warto też pamiętać, że poziom ryzyka zależy od trybu życia - istnieje dużo modyfikowalnych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Trzeba rzucić palenie, regularnie ćwiczyć i stosować zbilansowaną dietę. Przyczyną serca jest , czyli gromadzenie się na ścianach naczyń krwionośnych płytki miażdżycowej, która zmniejsza lub całkowicie powstrzymuje przepływ krwi do serca.
Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »