Strona głównaZdrowieZaskakujące czynniki odchudzania

Zaskakujące czynniki odchudzania

Jeśli chce się stracić dodatkowe kilogramy, należy przede wszystkim unikać stresu i zapewnić sobie odpowiednią ilości snu, twierdzą naukowcy z Kaiser Permanente's Center for Health Research w Portland.
Zaskakujące czynniki odchudzania W rzeczywistości, choć to dieta i ćwiczenia są zwykle receptą na utratę kilogramów, intensywny i przedłużający się stres wysokie oraz zbyt mała liczba godzin snu (lub za duża) mogą utrudniać utratę na wadze nawet wtedy, gdy ludzie są na diecie, relacjonują badacze.

Uczeni odkryli, że osoby, które śpią dłużej niż sześć, ale krócej niż osiem godzin i nie są narażeni na intensywny stres, osiągają najlepsze efekty w programach utraty na wadze.

Autorzy badań spekulują , że dzieje się tak dlatego, że osoby, które śpią krócej lub dłużej i często są narażeni na stres, nie mogą skoncentrować się na behawioralnych zmianach umożliwiających efektywne odchudzanie. Czynniki te mogą mieć również wpływ biologiczny.

W badaniu sfinansowanym przez amerykańskie US National Institutes of Health wzięły udział 472 otyłe osoby. Uczestnicy przez 26 tygodni jedli dietę bogatą w warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste, a także ćwiczyli co najmniej trzy godziny tygodniowo. Ponadto wypełnili szczegółowe kwestionariusze na temat ilości godzin i zaburzeń snu, depresji oraz doświadczanego stresu.

Po upływie wspomnianego okresu uczestnicy stracili średnio prawie 6 kilogramów. 60% partycypantów, którzy stracili co najmniej 5 kilogramów, wzięło udział w kolejnym etapie badań. W kolejnej fazie testów dalej przestrzegano ich diety i programu ćwiczeń.

Okazało się, że ci, którzy spali polecaną przez ekspertów ilość godzin na dobę (6-8) oraz umieli unikać stresujących sytuacji, osiągali najlepsze wyniki.

Jak uważają eksperci, mamy tendencję do oceny problemów zdrowotnych biorąc pod uwagę główne czynniki, tymczasem powinno się całościowo patrzeć na organizm. Zdrowi ludzi cieszą się witalnością nie z powodu jednego czynnika, ale wieloaspektowego sposobu postępowania: zdrowo jedzą, dbają o formę, nie palą, dbają o zdrowie emocjonalne, dostatecznie długo śpią, etc.

Summa summarum, okazuje się, że proces odchudzania powinien mieć holistyczny wymiar - obejmować zmiany w stylu życia nie ograniczające się tylko do diety i ćwiczeń.

Wyniki badań opublikowano w „International Journal of Obesity"

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy