Strona głównaZdrowieZakwaszony organizm - dieta zasadowa na zdrowie

Zakwaszony organizm - dieta zasadowa na zdrowie

Co się dzieje z organizmem, gdy jest zakwaszony? Zmniejsza się jego zdolność do regeneracji uszkodzonych komórek, usuwania toksyn, odpowiedniego wchłaniania składników mineralnych i odżywczych. Przewlekły stan zakwaszenia, stwarza idealne środowisko do rozwoju poważnych chorób takich jak nowotwory, zawały serca, miażdżyca, cukrzyca, czy problemy z otyłością. Jak naprawić organizm?
Problem zakwaszonego organizmu może dotyczyć wszystkich zarówno ludzi starszych, jak i dzieci. Najczęściej pierwsze objawy w postaci coraz częstszych bóli głowy, pleców, dolegliwości jelitowych czy zgagi zaczynają mieć osoby po 35 roku życia. U młodszych organizm nie daje tak szybko oznak zakwaszenia, ale nie oznacza to, że zakwaszony nie jest. Skąd to się bierze?

Zmęczona wątroba czyli zmęczony człowiek

, to narząd odpowiadający m.in. za detoksykację organizmu, produkcję soków trawiennych, magazynowanie glukozy. Dodatkowo musi wydalić dziennie ok. 5000 mg amoniaku, wytwarzanego przez panujące w jelitach bakterie gnilne i drożdżaki. Przy diecie obfitującej w białko zwierzęce lub roślinne, ilość produkowanego amoniaku, znacznie się zwiększa. Ze względu na wysoką toksyczność amoniaku, jego usunięcie przez wątrobę z organizmu, ma pierwszeństwo przed wszelkimi innymi procesami regulacji, takim jak utrzymanie równowagi gospodarki energetycznej i kwasowo-zasadowej. Nadmiar amoniaku w organizmie bardzo obciąża wątrobę, blokuje oddychanie komórkowe i w ten sposób pozbawia nas energii. Zjawisko to jest przyczyną syndromu ciągłego zmęczenia.

Aby wydalić trujący amoniak, organizm musi zużyć dużo energii z przemiany materii. Może to tłumaczyć fakt szybkiej utraty wagi w dietach bogatych w białko. Jednak taka początkowa strata kilogramów, kończy się najczęściej ponownym i dużo większym przybieraniem na wadze, a dodatkowo zaburzeniami metabolizmu, kamieniami nerkowymi lub wręcz uszkodzeniami nerek, bólami stawów, brakiem energii i zaburzeniami równowagi kwasowo-zasadowej.

Jeżeli organizm od dłuższego czasu jest zakwaszony, wątroba nie jest w stanie przerobić odpowiedniej ilości amoniaku i proces odtruwania przejmują . Jednakże długotrwały kontakt z amoniakiem jest dla nich bardzo szkodliwy - zaczynają się stany zapalne nerek, upośledzenia ich funkcji, a także podwyższone ryzyko zachorowalności na raka, co potwierdzają liczne testy kliniczne, prowadzone u osób spożywających dużo . Niewłaściwe środowisko jelit i nadmierne spożycie białek, to przyczyny podtruwania ciała amoniakiem.

Przywrócenie kwaśnego pH w jelitach

Aby przywrócić odpowiednie pH w jelitach, należy je oczyścić ze szkodliwych mikroorganizmów produkujących toksyny, w tym kwasy i amoniak. Usunie to źródło trucizn oraz pozwoli na regenerację wątroby i przywrócenie jej prawidłowego działania. Prosta zmiana nawyków żywieniowych tj. dieta bogata w pokarmy zasadowe i uzupełnienie cytrynianów oraz pozbycie się niezdrowych przyzwyczajeń takich jak używki, zapobiegnie ponownemu zakwaszeniu. Przywrócenie naturalnej flory jelit wzmocni ich śluzówkę, poprawi trawienie oraz dostarczy wielu życiodajnych składników pokarmowych.
Zakwaszony organizm - dieta zasadowa na zdrowie
Regeneracja wątroby

Wątroba słynie ze swoich ogromnych możliwości regeneracyjnych. Jest to narząd, który nawet w przypadku dużego wyniszczenia, może odzyskać całkowitą sprawność. Wyjątkiem jest marskość wątroby, gdzie następują nieodwracalne zmiany w jej budowie.

- Jednym ze sposobów na szybką regenerację wątroby oraz przywrócenie jej sprawnego działania, są produkty bogate w kwas mlekowy, witaminy z grupy B oraz cholinę, która oczyszcza wątrobę ze złogów tłuszczowych. Dodatkowo można wspomóc się niektórymi proszkami zasadowymi składającymi się z cytrynianów zawierających minerały działające zasadowo, takich jak magnez, potas, wapń. Cytryniany mają ważną właściwość: nie zmieniają pH jelit - działają dopiero w komórce. Są to naturalne składniki odpowiedzialne za prawidłowe spalanie pokarmów i eliminację kwasów. Codzienna porcja takiego proszku zasadowego zawiera tyle substancji działających zasadowo co 1,6 kg świeżych warzyw - mówi Radosław Araszkiewicz z Dr. Jacob's Poland.

[pabegreak]
Co możemy jeść, a co musimy ograniczyć

Pierwszym krokiem w walce z zakwaszeniem organizmu jest baczne przyjrzenie się dotychczasowej diecie. Wyeliminować, bądź znacznie ograniczyć powinno się m.in. mięso, fast-foody, kawę, chipsy, alkohole, nikotynę, słodycze, sól i produkty mleczne. Dotychczasowe nawyki żywieniowe należy zastąpić dietą bogatą w warzywa i owoce oraz przyjmowanie ok. 2-3 litrów dziennie neutralnych płynów takich jak woda, herbata zielona, ziołowe napary, czy napoje niskokaloryczne. Duże działanie alkalizujące mają np. szparagi, pietruszka, świeży szpinak, brokuły, czosnek, cebula, stewia, oliwa z oliwek, kasza jaglana.

Kawa bez zakwaszania?

Jeżeli nie wyobrażasz sobie poranka bez , wcale nie musisz z tego rezygnować. Zastąp ten silnie zakwaszający nawyk, jego zdrowym odpowiednikiem. Prebiotyczne kawy są alternatywą dla tych, którzy są uzależnieni od kofeiny - głównej przyczyny wypłukiwania magnezu z organizmu. - Są to kawy bogate w magnez, a także w błonnik, który tworzy w żołądku i jelitach cienką powłokę ochronną zawierającą wartościowe minerały: magnez i wapń. Dodatkowo zawierają polifenole z granatu, które korzystnie wpływają na serce i układ krążenia oraz hamują procesy starzenia. Jedna filiżanka takiej kawy ma tyle minerałów zasadowych, co 100 g warzyw - informuje Radosław Araszkiewicz.

Weź głęboki oddech

napina mięśnie i spłyca oddech. Jeśli jest ciągły, bez przerwy na relaks, powoduje powstawanie dużych ilości substancji kwaśnych w organizmie. Ważny jest więc czas na odpoczynek oraz prawidłowy oddech. Wdech zasila w energię, a wydech jest najlepszym sposobem odkwaszania. Dla relaksu i w walce z zakwaszeniem, pomóc nam może głębokie oddychanie przeponą. Ćwiczenia tego lepiej nie robić po większym posiłku. W pozycji leżącej bądź siedzącej umieść swoje ręce na brzuchu, na przemian wykonując wolne i głębokie wdechy i wydechy, kontrolując przy tym pracę przepony.

Męczą nas migreny? Bóle pleców? Dolegliwości jelitowe? Jesteśmy ciągle zmęczeni? Spróbujmy nadać naszej diecie charakter zasadowy i wprowadźmy trochę zmian w naszym codziennym życiu. Różnicę w samopoczuciu powinniśmy zobaczyć już po kilku dniach.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć