Strona głównaZdrowieZadbaj o serce - przedłużysz sobie życie!

Zadbaj o serce - przedłużysz sobie życie!

Jeśli chcesz żyć dłużej, dbaj o swój układ krążenia. Zapobieganiem chorobom i zdarzeniom sercowo-naczyniowym przedłuży życie nawet o kilkanaście lat.
Zadbaj o serce - przedłużysz sobie życie! [fot.  Gerd Altmann z Pixabay]
Według danych Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (American Heart Association, AHA) oczekiwana długość życia jest znacznie krótsza z powodu chorób serca i towarzyszących im innych problemów zdrowotnych.

Jak wynika ze statystyk AHA, z powodu samego zawału serca średnio traci się ponad 16 lat życia. Szacuje się również, że osoby z niewydolnością serca tracą prawie 10 lat życia w porównaniu do ludzi bez tej dolegliwości.

Badania pokazują, że ryzyko przedwczesnej śmierci w wyniku zaburzeń sercowo-naczyniowych jest odmienne w zależności od pochodzenia etnicznego pacjentów. Nie bez znaczenia jest też historia takich chorób, jak cukrzyca, oraz . Osoby, które zmagały się kiedyś z tymi trzema poważnymi problemami zdrowotnymi, żyją średnio o 15 lat krócej niż ludzi bez wymienionych dolegliwości, a pacjenci z dwiema wspomnianymi chorobami umierają przeciętnie o 12 lat wcześniej.

Inne testy dowiodły, że osoby, które palą papierosy, chorują na cukrzycę, a także mają niewłaściwy poziom cholesterolu oraz nieprawidłowe ciśnienie krwi, żyją średnio o 14 lat krócej niż ludzie z co najmniej dwoma z tych czynników.

Jak radzą medycy z Harvard T.H. Chan School of Public Health, warto osłabić możliwość rozwoju wymienionych czynników chorobowych i samych chorób dzięki odpowiedniemu stylowi życia. Zalecają, aby na początek spacerować żwawym krokiem przez przynajmniej 30 minut pięć razy w tygodniu. Wyniki badań nnie pozostawiają wątpliwości - kobiety prowadzące zdrowy styl życia mogą liczyć na życie dłuższe o przeciętnie 14, a mężczyźni o 12 lat.

Nawet niewielkie prozdrowotne zmiany w codziennym sposobie funkcjonowania zmniejszają o 20-30 proc., przekonują eksperci. Wskazują też, że w ciągu ostatniego półwiecza zmniejszył się wskaźnik nadciśnienia i nadmiaru , a osoby, u których to występuje, skutecznie się leczą. Z drugiej strony, są też złe wiadomości - poziom problemu otyłości i cukrzycy uległ znacznej intensyfikacji. Według medyków zdrowsze prowadzenie się to nie tylko zapobieganie chorobom serca czy udarom, ale też wyższa jakość życia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy