21-12-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Przyjmowanie leków, zespół stresu pourazowego lub stany lękowe są czynnikami ryzyka wystąpienia destrukcyjnego i gwałtownego zaburzenia zachowania podczas fazy snu szybkiego ruchu gałek ocznych (REM).
Sen REM to faza, w której - jeśli przebiega prawidłowo - mózg wysyła sygnały zapobiegające ruchom mięśni. Jednak u osób z zaburzeniami zachowania podczas snu REM sygnały te są zakłócane. Wówczas można mieć pełne przemocy lub akcji sny, krzyczeć, wymachiwać rękami, uderzać pięścią lub kopać, aż do wyrządzenia krzywdy sobie lub partnerowi, z którym się śpi.
- Chociaż nadal wiele pozostaje niejasne na temat zaburzeń zachowania podczas snu REM, wiemy, że mogą być spowodowane lekami lub wczesnym objawem innej choroby neurologicznej, takiej jak , otępienie z ciałami Lewy'ego lub zanik wieloukładowy - mówi Ronald Postuma z McGill University w Montrealu.
- Identyfikacja stylu życia i osobniczych czynników ryzyka powiązanych z tym zaburzeniem snu może prowadzić do znalezienia sposobów na zmniejszenie ryzyka jego rozwoju - dodaje.
Kilkadziesiąt tysięcy osób w średnim wieku 63 lata przebadano pod kątem różnych schorzeń i zapytano o styl życia, zachowanie, czynniki społeczne, ekonomiczne i psychologiczne.
Jak się okazało, po wykluczeniu uczestników cierpiących na chorobę Parkinsona, demencję, chorobę Alzheimera lub , 3,2 procent miało zaburzeniami zachowania podczas snu REM.
Naukowcy odkryli, że osoby cierpiące na to zaburzenie ponad dwa i pół razy częściej deklarowały przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych. Osoby te były również dwa i pół razy bardziej narażone na zespół stresu pourazowego. Co więcej, były też dwukrotnie bardziej narażone na choroby psychiczne i ponad półtora raza częściej na .
- Nasze badania nie dowiodły, że te czynniki ryzyka powodują zaburzenia zachowania podczas REM, pokazują jedynie, że są ze sobą powiązane - zaznacza Postuma.
Na podstawie:
Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »