Strona głównaZdrowieZa otyłość odpowiada "gen objadania się"?

Za otyłość odpowiada "gen objadania się"?

Otyłość związana z przejadaniem się może być wynikiem posiadania genu, który sprzyja takim (nie)dietetycznym zachowaniom, mówią uczeni z University College London.
Za otyłość odpowiada "gen objadania się"? [© Anton Gepolov - Fotolia.com] Gen FTO, który już powiązano z , przyczynia się także do gwałtownego .

W brytyjskich badaniach wzięło udział 6 tysięcy nastolatków. Okazało się, że obecność określonego wariantu genetycznego wiąże się z o kilkadziesiąt procent wyższym ryzykiem objadania się.

Problem otyłości ulega intensyfikacji. Szczególnie dotyczy to krajów rozwiniętych i rozwijających się. zwiększa ryzyko dla zdrowia, a tym samym postępuje prawdopodobieństwo zachorowania na . Dlatego odkrycie może istotnie wpłynąć na dalsze postępowanie w walce z otyłością.

- Chociaż wiadomo, że kombinacja czynników genetycznych i środowiskowych prowadzi do zaburzeń odżywiania, do tej pory prowadzono ograniczone badania dotyczące tego, w jaki sposób konkretne geny zwiększają prawdopodobieństwo objadania się w okresie dojrzewania, które może prowadzić do otyłości - mówi prof. David Evans z University College London's Institute of Child Health.

- Osoby z określonymi predyspozycjami genetycznymi nie wyjaśniają całkowicie, dlaczego niektórzy ludzie jedzą więcej niż inni, ale to jest jeden z powodów - wyjaśnia prof. Evans.

- Jeśli więc można zidentyfikować ludzi, którzy mają najwyższe ryzyko genetyczne doświadczania zaburzeń, czy to z powodu nadmiernego jedzenia, czy jakiegoś innego, łatwiej dostosować strategie prewencyjne - wskazuje prof. Evans.

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Obesity.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy